Šumava otevřela tři nové přechody pro pěší

Modrava (Klatovsko) - Pěším turistům v oblasti Modravských slatí na Šumavě slouží od dnešního dne tři nové přechody přes česko-bavorskou hranici. Kromě přechodů Pod Poledníkem a Siebensteinkopfem (Sedmiskalím) se po šedesáti letech opět otevřel i diskutovaný Modrý sloup. Trasu, po níž k němu lidé dojdou, ale kritizuje Svaz obcí Národního parku Šumava i obec Modrava, která bojuje za zpřístupnění Modrého sloupu už téměř 20 let. Svaz zvolenou trasu považuje za obtížnější a méně zajímavou než cestu Luzenským údolím.

„Místo překrásné otevřené cesty Luzenským údolím byla vybrána pro turisty nevýhodná trasa, která je jednak delší, jednak nebezpečnější,“ domnívá se předseda svazu obcí František Nykles. Současná cesta podle něj vede suchým lesem s poměrně velkým převýšením a i vzhledem k délce si ji nemůže dovolit běžný turista. Podle ředitele národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího si ale nová trasa své příznivce najde.   

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval už Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Po válce ho ale zavřeli komunisté a pak kvůli tetřevům i ochranáři. Cesta na Modrý sloup je proto otevřená jen na zkušební dobu dvou let. O dalším postupu rozhodne zájem turistů a hlavně jejich vliv na výskyt vzácného tetřeva.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Trasu odsouhlasili český a bavorský ministr životního prostředí. Podle starosty Modravy Antonína Schuberta ale není ideální a je jen zastavením na půli cesty: „Lidé se díky ní mohou podívat do jádrových zón šumavského i bavorského národního parku, logiku ale cesta bude mít pouze v případě, že povede údolím.“ 

Na trasy nesmějí vozy, lidé se psy, na koních ani cyklisté

Starosta Modravy upozornil i na to, že obec až do poslední chvíle neznala přesnou trasu na Modrý sloup, a neměla tak podklady pro vytvoření informačních materiálů pro turisty. Podle šumavského národního parku budou přeshraniční trasy Modrý sloup a Pod Poledníkem přístupné do 15. listopadu, ve stejném termínu i příští rok. Na trasy nesmějí vozy, lidé se psy, na koních ani cyklisté.

S počtem 18 otevřených přechodů je nyní svaz obcí spokojen, přestože jich původně navrhoval 25. Podle Nyklese jsou ve hře už jen přechody v oblasti známé Juránkovy chaty u vrcholu hraniční hory Svaroh. Velmi zklamané byly naopak obce i klub turistů poté, co zůstala nepřístupná oblast Roklanu. K vyhlídce ve výšce 1452 metrů se z české strany turisté nedostanou. „Park do této oblasti pouští pouze skupinky s průvodci, což není turistika,“ dodal.

Turisté se k novým přechodům dostanou po stávajících a po značených cestách. Na Modrý sloup z Březníku po úbočí Špičníku a dále po hraně Luzenského údolí. Celoročně bude otevřeno přechodové místo Siebensteinkopf, kvůli ochraně ohroženého tetřeva nebudou ale v jeho prostoru v zimě zřizovány ani udržovány lyžařské běžecké stopy.

Tetřev
Tetřev
Více fotek
  • Tetřev autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/988/98707.jpg
  • Šumava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/988/98787.jpg