Archeologové našli v Děčíně zbytky středověkého hradu

Děčín - Archeologové našli pod nádvořím zámku v Děčíně zbytky středověkého královského hradu ze 13. století. Podle odborníků jde o unikátní nález. Zbytky hradu byly totiž zasypány zhruba 2,5 metrovou vrstvou stavebního odpadu, když byl zámek v 18. století přestavován. Odborníci sice z dobových kreseb věděli, že před zámkem stával hrad, jelikož se ale nikdy pozůstatky nenašly, domnívali se, že byl hrad při stavebních pracech rozebrán na stavební materiál. Pokud se chce veřejnost na unikátní nález podívat, má šanci pouze zítra, kdy bude památka volně přístupná a archeologové slibují i odborný výklad.

Věž má rozměry zhruba pět krát pět metrů a sloužila k obraně hradu před dobyvateli. Na stěně jsou viditelné otisky po točitém schodišti. K němu vedl vstup z nádvoří portálem s pozdně gotickým zdobením z počátku 16. století. Zbytky věže dnes sice leží zhruba v polovině zámeckého nádvoří, ale dříve se tyčila na okraji hlubokého kamenného příkopu zvaného Orlí příkop. Ten odděloval starší horní hrad od mladšího dolního. Teprve při přestavbě v 18. století došlo ke sjednocení obou areálů zasypáním příkopu a srovnáním terénu nádvoří. Tím definitivně zanikly poslední stopy éry středověkého hradu.

/*json*/{"map":{"lat":50.7640422007,"lng":14.2506408691,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.778480910719,"lng":14.222917556763,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Reportáž a vstup Jana Stuchlíka
video

Reportáž a vstup Jana Stuchlíka

Další objevy v podzemí děčínského zámku se dají ještě očekávat. Nejdříve ale za rok, kdy začne rekonstrukce jižního křídla. Děčínská radnice nepočítá s tím, že by se zbytky hradu staly novou návštěvnickou atrakcí. Odkryty totiž zůstanou nanejvýš týden, kdy se bude nález dokumentovat. Pak budou znovu zasypány.

Archeologický nález na nádvoří děčínského zámku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24