Pardubice hostí Czech Open 2009

Pardubice - V Pardubicích začal Czech Open 2009, jeden z největších festivalů her. Tisíce dětí i dospělých z celého světa se o tituly šampiónů utkají ve třiceti disciplínách, jednou z nich je i populární Rubikova kostka. Festival přivítá také účastníky, kteří se zajímají o vrhcáby, bridž, mlýn, magic, othello nebo asijské hry go, sudoku a kakuro. Šachové partie znovu rozehrají uznávaní velmistři, bude tu na příklad Sergej Movsesjan, který byl donedávna v první desítce hráčů světa a soutěžit zde bude i nejlepší český hráč David Navara.

Necelých osm vteřin stačilo vloni Eriku Akkersdijkovi z Holandska k tomu, aby se stal mistrem světa ve skládání Rubikovy kostky. Letos přijel na turnaj do Pardubic znovu a rád se podělil o zkušenosti: „Je to hlavně o koordinaci a soustředění, kdy musíte v jednu chvíli rychle myslet a zároveň bleskově skládat.“

Skládání naslepo i kombinace nejrůznějších tvarů k mezinárodnímu utkání v pardubické aréně samozřejmě patří. „Především v Evropě, Americe a některých asijských zemích je Rubikova kostka velmi oblíbená. Vloni jsme tu měli 44 hráčů, letos už 70,“ uvedl nizozemský koordinátor turnaje a rozhodčí Ton Dennenbroek. Maria Oey z Indonésie doplnila: „Myslím, že mladé lidi tento hlavolam baví. Není drahý, nepotřebujete elektřinu, je barevný a neustále vyzývá k lepšímu výsledku.“

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Na festivalu se hrají i vrhcáby, bridž, mlýn, magic, othello nebo asijské hry go, sudoku a kakuro. Šachové partie znovu rozehrají uznávaní velmistři. „Bude tu Sergej Movsesjan, který byl ještě donedávna 9. hráčem světa, nyní se pohybuje v první dvacítce. Bude zde hrát i nejlepší český hráč David Navara,“ potvrdil ředitel Czech Open 2009 Jan Mazuch.

Stejně jako v minulých letech se do festivalových bojů zapojí také příznivci her s přívlastkem „fantasy“. Czech Open 2009 - to jsou i výlety, koncerty a společenské večery.

Rubikova kostka
Rubikova kostka