Telničtí senioři budou pod dohledem 24 hodin denně

Telnice - Senioři v Telnici na Ústecku budou čtyřiadvacet hodin denně pod dohledem. Nebude je hlídat klasická ochranka, ale speciální elektronické zařízení, které zjistí, zda jsou v pořádku. Bude kontrolovat jejich pohyb, a pokud bude třeba, přivolá pomoc. Pokud se seniorům udělá nevolno, stačí jedno zmáčknutí a přes reproduktory se pomocí hlasitého odposlechu ozve pomoc.

Pokud se člověk neozve, hlídka automaticky vyráží na pomoc. Je na místě do několika minut. V zařízení jsou také uložené potřebné informace k zásahu a také takzvaný senzor pohybu. Starosta Telnice Jaroslav Doubrava vysvětluje, že zařízení zaznamená stav, kdy se senior nepohybuje. Vedoucí bezpečnostní agentury Petr Hejna dodal, že kromě kontaktních čísel na osoby, které mají klíče od bytu (jako například sousedka), jsou v zařízení různé informace o diagnóze seniora.

S nápadem pořídit místním lidem takovou ochranu přišla bezpečnostní agentura a starostovi se to líbilo. Petr Hejna doplnil, že zařízení nemusí sloužit pouze starším spoluobčanům, ale například také k hlídání dětí. Stojí zhruba deset tisíc korun a zatím ho podle starosty zdravotní pojišťovny nehradí. Zařízení je zatím jediné v Ústeckém kraji, na telnickou radnici se už ale obracejí další zájemci.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

/*json*/{"map":{"lat":50.7095040489,"lng":14.0027618408,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.727545605485,"lng":13.963966369629,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/