Hasiči v Opatovicích nejsou dostatečně vybaveni

Opatovice nad Labem - Dobrovolní hasiči v Opatovicích nad Labem jsou odkázáni pouze na hasicí přístroje. Cisternu nemají, a tak jsou při požárech nuceni čekat hlavně na pomoc profesionálních kolegů z Pardubic. Opatovice tím porušují zákon, jenže peníze na novou cisternu obec nemá. Přestože sbory dobrovolných hasičů obcí mohou žádat o převedení požárních automobilů od profesionálních hasičů, není to příliš platné, v současné době taková technika k dispozici není.

Jeden z posledních případů je zdokumentovaný fotograficky: blízko rodinného domu na opatovické silnici hoří nákladní auto. Přestože jsou dobrovolní hasiči na místě první, bez cisterny si s plameny neporadí. „Byli jsme nuceni po vyčerpání těch několika hasicích přístrojů čekat na dojezd profesionální jednotky z Pardubic, víc v našich silách nebylo,“ potvrdil velitel SDH Opatovice nad Labem Ivo Novák.

Jediným zásahovým vozidlem je Avie z osmdesátých let. Starou a poruchovou stříkačku, jako byla ta poslední, už hasiči nechtějí. Na nové auto ale marně shánějí peníze. „Sbory dobrovolných hasičů obcí mohou žádat o převedení požárních automobilů od profesionálních hasičů,“ uvedla mluvčí HZS ČR Ivana Svitáková. Ivo Novák však poznamenal: „To jsme udělali, bohužel v tuto chvíli však žádná technika není k dispozici.“ Jak tvrdí starosta, obec má svázané ruce i při žádostech o dotace, kde je podmínkou finanční spoluúčast. Například Pardubický kraj pro potřeby dobrovolných hasičů letos uvolnil 5 milionů korun. „Žádosti se vyřizují tak, že z celkové částky činí 70 procent dotace a zbytek musí dát obec ze svého,“ poznamenal radní Pardubického kraje Petr Šilar (KDU-ČSL).

Rychlý zásah s cisternou místo čekání na profesionální jednotky může podle opatovických hasičů zachránit majetek za miliony. Auto chtějí i kvůli nehodám na hlavní silnici. „Když pominu to, že si to všichni strašně přejeme, tak my to nejenom potřebujeme, ale taky jsme podle zákona povinni to mít,“ dodal velitel Novák. Starosta obce Pavel Kohout (ODS) doplnil: „Je to samozřejmě ohromný problém. Naše legislativa nám něco nařizuje, alikvotní finanční prostředky pro tuto činnost však ze státního rozpočtu nevymezuje.“

V případě, že se v brzké době cisternu sehnat nepodaří, jsou dobrovolní hasiči v Opatovicích připraveni obrátit se i na ministra vnitra.

/*json*/{"map":{"lat":50.148327,"lng":15.792512,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.148327,"lng":15.792512,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/