Povodeň poničila i protipovodňová opatření - budou později a dražší

České Budějovice - Stavební firmy sčítají škody, které jim způsobila vysoká hladina Vltavy v jižních Čechách. Například Povodí Vltavy upravovalo koryto řeky od dubna, zemní práce se ale budou muset kvůli povodni provést znovu. Stavba protipovodňových opatření tak nabere dvouměsíční skluz a bude stát o několik milionů více. Jejich stavba se ale vyplatí, i když totiž nebyly při povodních dokončené, zafungovaly překvapivě dobře.

To, že protipovodňová opatření na Vltavě fungují, potvrzují i zástupci Českého Krumlova a Českých Budějovic. Při všech předchozích povodních byly při průtoku přes 100 kubíku za sekundu zaplaveny domy v nejnižších částech města. Tentokrát se ale voda zastavila tesně před nimi. Dnes ráno navíc dostatečně poklesl odtok z lipenské přehrady, do koryt řek se tak znovu můžou vrátit stavební stroje. Budou mít ale hodně práce, z některých staveb totiž nezbylo skoro nic.

Ze staveb na budované Vltavské vodní cestě dopadlo nejhůř Obratiště - místo, kde se mají v Českých Budějovicích otáčet lodě. Staveniště se po záplavách změnilo k nepoznání - třeba z hráze, pod kterou protékala voda trubkami, zbyly jen ostrůvky kamení.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Opatření jsou ale zatím jen někde, proto velká škoda nakonec napáchala větší škody, než při povodni v roce 2006. V Českých Budějovicích na to doplatili třeba obyvatelé žijící v okolí Malše. Kromě Vltavy slíbil stát miliony i na úpravy koryta Lužnice ve Veselí, ale menší města a vísky v okolí Stropnice, Černé nebo Blanice jsou na tom hůř. Projekty na stavbu protipovodňových opatření tam sice existují, s jejich výstavbou to ale vypadá všelijak. Místní proto budou zřejmě ještě dlouho nervozně sledovat hladinu řek při každém větším dešti.