Celníci v Lanškrouně zlikvidovali téměř 15 tisíc litrů alkoholu

Lanškroun - Východočeští celníci v Lanškrouně likvidovali 14.600 litrů tvrdého alkoholu, který byl zabaven před pěti lety soukromé společnosti. Líh, bylinné likéry, ale i whisky v hodnotě desítek tisíc korun skončily v čističce odpadních vod. Soukromá společnost porušila daňový zákon. Alkohol propadl státu, který rozhodl o jeho likvidaci. Čistírna zlikviduje zabavené lihoviny za 24 hodin.

Celníci alkohol slili do několika barelů a připravili k likvidaci, nepodařilo se jim totiž prokázat, kde a z jakých surovin byl vyroben, a proto ho stát nemohl prodat v aukci. „Jednalo se o whisky, žitnou, Curacao Blue, Praděd macerát a líh o koncentraci 96,5 procenta. Byly pravděpodobně vyrobeny v České republice, jejich původ však není prokázán,“ dodala mluvčí Celního ředitelství v Hradci Králové Jitka Fajstavrová.

Likvidace destilátů trvala mnoho hodin, bylo je nutné naředit na velmi nízkou koncentraci, aby nezahubily mikroorganismy čistící odpadní vody. „Lihoviny se vylévaly do jímky svážených vod a pomocí dávkovacího čerpadla a podle průtoku na čistírně a jejího zatížení se zabavený líh dávkuje v určitém množství přes usazovací nádrž do samotné biologické části, kde se přirozenou cestou rozloží,“ popsal vedoucí čistírny odpadních vod Lanškroun Radek Martinák.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Likvidace zabaveného alkoholu
Likvidace zabaveného alkoholu