Rozhledna na Kleti opět slouží veřejnosti

Českokrumlovsko - Nejstarší rozhledna ve střední Evropě je znovu přístupná. Nachází se na Kleti, nejvyšším vrcholu Blanského lesa v jižních Čechách. Její rekonstrukce trvala deset měsíců a stála asi deset milionů. Zmínka o kamenné stavbě, která nemá jinou funkci, než poskytnout návštěvníkům nerušený výhled nad vrcholky stromů, se objevila ve všech rakouských i německých průvodcích z první poloviny 19. století. Dodnes vypadá podle majitele téměř stejně.

Majitel areálu Ladislav Faktor říká, že jde o nejstarší kamennou rozhlednu ve střední Evropě s úžasným kruhovým výhledem na celé jižní Čechy. Opravy byly podle místních politiků i památkářů naprosto nezbytné. Rekonstrukce trvala přes deset měsíců. Zkomplikovala ji hlavně dlouhá zima.

Prodej areálu zapsaného mezi kulturní památky soukromému majiteli vyvolal v roce 2004 ostrý spor. Odpůrci se obávali právě o osud unikátní věže. Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička (ODS) přiznává, že málokdo věřil v úspěch projektu. Nyní jsou všechny pochyby zapomenuty.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Ladislav Faktor však poukázal na tíživou finanční situaci. Naštěstí se však na rekonstrukce podílela svými fondy i Evropská unie. Areál na Kleti patří mezi nejnavštěvovanější místa jižních Čech. Za dobrých podmínek je odtud možné pozorovat třeba rakouské Alpy. Svědčí o tom i známý snímek fotografa Josefa Seidla z počátku 20. století.

Majitel areálu očekává, že nově zrekonstruovanou rozhlednu navštíví v letošním roce 10 tisíc lidí.

/*json*/{"map":{"lat":48.8543245298,"lng":14.3241119385,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.869005749965,"lng":14.283256530762,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/