Plány města na nákupní centrum se náchodským nelíbí

Náchod - Rozbité haly zkrachovalé náchodské textilky Tepna nedaleko historického centra dnes rozčilují řadu obyvatel Náchoda. Radnice proto naplánovala jejich přeměnu na nákupní centrum. To ale obyvatele příliš neuklidnilo. Podle některých z nich je stavba hypermarketů v rozporu s územním plánem. Tlačí proto na vedení města, aby se pokusilo objekty vykoupit.

Náchodská Tepna ještě před třemi lety zaměstnávala téměř tři sta lidí. Dnes jsou haly ležící v blízkosti historického centra opuštěné a připravené na zbourání. Plány na výstavbu nákupního centra ale leží v žaludku místnímu občanskému sdružení. „Tento projekt jsou v podstatě jenom dvě krabice s nákupním centrem, takže to rozhodně není to, o čem hovoří dvě vyhlášky k územnmu plánu jako o smíšeném území centrálním,“ argumentuje zástupce Sboru dobrovolných občanů Michal Kudrnáč.

Radnice s tím nesouhlasí a příznivou odezvu u ní nenašel ani návrh sdružení, aby haly vykoupila. „Takovýto subjekt, jako je město, není schopen tento areál finančně zvládnout. To znamená nejenom odkoupit, ale i sanovat,“ vysvětluje starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka (ODS). Ani současný majitel prodej pozemků neplánuje.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Lidé sdružení ve Sboru dobrovolných občanů přesto věří, že kdyby ze strany města přišla dobrá nabídka, radnice by areál získat mohla. Nabízí jí dokonce pomocnou ruku v otázce financování nákupu. Nespokojení obyvatelé města už sepsali i petici. Zatím ji podepsalo asi 1100 lidí.