Na Frýdlantsku končí další firma, nezaměstnanost tu roste

Frýdlant - Zatím poslední firmou, která opouští Frýdlantsko, je Knorr Bremse. Stěhuje se z Hejnic do Liberce, a pokud by si místní zaměstnanci chtěli práci udržet, museli by denně dojíždět. Pracovníci firmy Steinel v Raspenavě nebo Slezan ve Frýdlantu ale takovou možnost ani nedostali. Podniky totiž skončily v těchto obcích definitivně.

Výrobce brzdových součástí je v Hejnicích největším zaměstnavatelem od roku 1991. Pracuje tady 250 lidí, což je téměř desetina obyvatel obce. Teď budou muset buď dojíždět, nebo o práci úplně přijdou. Cesta autobusem z Hejnic do Liberce přitom trvá hodinu. Navíc stojí dojíždění peníze a podle mnoha pracovníků se nevyplatí.

„Je to vzdálenější cesta a náklady jsou mnohem vyšší. Podle mých informací neuvažuje Knorr o zavedení firemní dopravy,“ řekl předseda krajské Asociace samostatmých odborů Milan Šubrt. Firma odchází údajně kvůli nevyhovující infrastruktuře, což potvrzuje také starosta Hejnic Jiří Horák (Nez.)

Knorr Bremse není jediným podnikem, který v regionu končí. V dubnu propustil 150 zaměstnanců také frýdlantský Slezan a definitivně také končí v Raspenavě závod Steinell. Nárůst nezaměstnanosti se projeví na úřadu práce. „Počítáme, že zhruba 120 zaměstnanců se přijde zaregistrovat na úřad práce,“ uvedla ředitelka pracovního úřadu v Liberci Kateřina Sadílková.

Pracovnice ve výrobě
Pracovnice ve výrobě