Krajští radní odvolali ředitele správy silnic Libereckého kraje

Liberec - Krajští radní odvolali ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje, která je největší příspěvkovou organizací kraje. Kraj už vyhlásil na nového ředitele výběrové řízení. K odvolání Petra Erbana vedly údajně nesrovnalosti s administrací projektů předložených do Regionálního operačního programu. Stejná rada chvíli před tím schválila řediteli odměnu za práci. Podle opozice odvolání vůbec nesouvisí s prací již bývalého ředitele, ale se snahou vládnoucí ČSSD obsadit klíčové posty v krajských organizacích loajálními osobami.

„Jde o tak závažné nedostatky, že kdyby na ně nepřišel kontrolní orgán a celá kauza se dostala až do Bruselu, znamenalo by to vracení peněz až do výše stamilionů korun,“ uvedl pro ČT liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Bývalé krajské vedení ale nad celou věcí kroutí hlavou. Podle bývalého radního pro dopravu Vladimíra Richtera byly veškeré projekty předávané do různých operačních programů naprosto bezproblémové.

Liberecká správa silnic v minulosti nakládala s dotacemi bezchybně

Sedmačtyřicetiletý Erban stál v čele organizace od prosince 2002. Ve správě silnic pracuje 20 let a v krajské organizaci zůstane zřejmě na pozici náměstka. S čerpáním evropských dotací má krajská správa silnic velké zkušenosti. I díky tomu se loni podařilo zastavit další chátrání krajských komunikací a jejich stav se začal zlepšovat. Od roku 2005 získala správa na rekonstrukce silnic druhých a třetích tříd více než miliardu korun z fondů Evropské unie. I přes obrovský objem evropských prostředků se nikdy v minulosti nestalo, že by musela kvůli chybám při nakládání s dotací peníze vracet. „Spíše se jedná o boj vlivných skupin, které se snaží získat zakázky na správě a údržbě silnic prostřednictvím vedení Libereckého kraje,“ uvedl pro ČT bývalý hejtman Petr Skokan (ODS).

Podle zdrojů blízkých ČSSD výměna vedení největší krajské organizace nesouvisí tolik s prací ředitele, jako se snahou vítězné ČSSD obsadit klíčová místa ve vedení krajských organizací vlastními lidmi. Nedávno byl například odvolán ředitel Centra vzdělanosti Libereckého kraje Jiří Čeřovský (ODS), nové vedení má například i Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Stanislav Eichler
Stanislav Eichler