Do Prahy se sjely desítky studentů češtiny

Praha - Přestože jsou prázdniny, na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se vyučuje. Sjelo se tam přes 170 lidí z celého světa proto, aby se naučili český jazyk. Letos se tak účastní již 53. ročníku Letní školy slovanských studií. Během čtyř týdnů se budou cizinci učit jazyk a poznávat českou kulturu.

Odlišné jsou nejen země, ze kterých studenti pochází, ale i jejich důvody ke studiu češtiny. „Učím tanec a chci učit české tance a písničky,“ vysvětlila jedna z účastnic. Další by v Česku po kurzu rádi studovali. Studenti jsou rozděleni do 4 skupin - od začátečníků po pokročilé. Někteří totiž neumí česky ani slovo, zatímco jiní si již dokáží objednat kávu.

„Student z Korey nebo Japonska se dokáže perfektně naučit českou gramatiku, ale když má konverzovat, je na tom vždycky o něco hůře,“ řekl profesor z Filozofické fakulty Jan Kuklík. Na to, aby se cizinec u nás dokázal domluvit, stačí podle lidí z fakulty jen několik týdnů intenzivní výuky. Na konci srpna dostanou účastníci vysvědčení a pojedou zpět domů.