Volyňští radní si nerozumí s památkáři

České Budějovice - Ve Volyni se již delší čas dohadují památkáři s radnicí. Ta chce pokračovat v rekonstrukci domu, ve kterém je už funkční moderní kino. Jak ale tvrdí starostka Lenka Nestřebová, další úpravy objektu nečekaně přibrzdili památkáři. Podle památkářů je všechno nedorozumění. Rekonstrukci památkově chráněného domu prý neblokují.

Předmětem sporu je dvůr bývalého panského domu na volyňském náměstí. V patře už sedm let funguje moderní kinosál za téměř deset milionů korun. Jeho přízemí ale chátrá. „Nyní je tam skladiště, které se postupně vyklízí,“ uvádí ředitel kina Jiří Houzím.

Radnice plánuje, že zde vybuduje městskou krytou tržnici. „Chtěli bychom, aby zde místní pěstitelé nabízeli své výpěstky a zároveň by se zde prodávaly i místní výrobky,“ vysvětluje starostka Volyně Lenka Nestřebová.  

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Úpravy podzemí kina budou stát dva miliony korun. Peníze má radnice přislíbené z fondů na rozvoj venkova. „Peníze na to určitě jsou,“ tvrdí manažerka fondu Jiřina Karasová.

Při stavbě kinosálu problémy nenastaly, radní je neočekávali ani teď. Zaskočil je však dopis památkářů. Dům je podle nich stále na seznamu památek, i když má moderní patro. Ve sklepení proto souhlasí jen s dílčími úpravami, například jen s lokální opravou omítek. „Nastaly komplikace, které mě překvapily,“ přiznává starostka Nestřebová. „Pokud dojde k posunu termínu, tak bychom nemuseli peníze vyčerpat,“ dodává Jiřina Karasová.  

Památkáři odmítají tvrzení, že stavbu brzdí a blokují. „Žádná blokace z naší strany není, protože na seznamu památek je volyňské kino od roku 1995,“ hájí památkáře mluvčí Městského úřadu Volyně a vedoucí odboru památkové péče Marie Kotlíková.

Radnice přesto předpokládá, že se s památkáři ještě do konce prázdnin domluví. Novou tržnici by pak chtěli volyňští radní začít budovat již na podzim.  

/*json*/{"map":{"lat":49.168419,"lng":13.885579,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.168419,"lng":13.885579,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/