Trmický lihovar dostal pokutu 800 000 za neukončení výroby

Trmice - Trmický stavební úřad uložil firmě PLP provozující v Trmicích na Ústecku lihovar pokutu 800 000 korun za to, že podnik vyráběl i po ukončení zkušebního provozu. Zkušební provoz skončil lihovaru v červenci, stavební úřad mu jej kvůli problémům se zápachem neprodloužil. Výstavba lihovaru stála víc než miliardu korun.

Vedení lihovaru 4. srpna novinářům sdělilo, že výrobu ukončí do 14 dnů. Stavební úřad kontroloval lihovar po skončení zkušebního provozu už dvakrát. Jednání o provozování podniku i při druhé kontrole je nařízeno na středu, o výši případné další pokuty se mělo rozhodnout do konce týdne. Na úterý je svolána další kontrolní prohlídka stavby, kde by se mělo zjišťovat, zda se stavba stále užívá, nebo zda se již začal utlumovat provoz, jak lihovar slíbil. Stavební úřad může za užívání stavby bez povolení opakovaně ukládat pokutu až do milionu korun.

Lihovar v Trmicích pracuje s přestávkami od předloňského podzimu, stále se potýká se zápachem z výroby. Zkušební provoz mu byl už několikrát prodloužen. Úřad žádosti o další prodloužení zkušebního provozu nevyhověl kvůli zamítavým stanoviskům různých dotčených orgánů. Nesouhlasné stanovisko vydala například Česká inspekce životního prostředí. Inspektoři sice uznali, že se zápach po řadě opatření snížil, ale ne dostatečně.

Výstavba trmického lihovaru stála 1,2 miliardy korun. V plném provozu má být schopen vyrobit milion hektolitrů bioethanolu z obilovin rostoucích na ploše 60 000 hektarů. Zbytky obilovin slouží jako palivo nebo krmivo.