Na úpravy mostů na drobných tocích nejsou peníze

České Budějovice/Strýčice – Miliardové programy na sanace následků bleskových povodní, které letos zasáhly především jižní Čechy a Moravu, se netýkají patřičných úprav mostů v drobných tocích, malých říčkách a potocích. Právě jejich rozvodněním ale vznikaly v postižených oblastech nezanedbatelné škody. Voda odtéká z krajiny narovnanými koryty příliš rychle a každý most malých parametrů ji brzdí. Na stavební úpravy mostů pak lze sehnat finance jen velmi obtížně.

„Zreguloval se potok, ale na druhé straně se zúžil profil mostu. Když sem všechna voda přiteče, vytopí nás to,“ říká obyvatel jihočeských Strýčic Bohumír Misbauer. Podle Pavly Matějkové ze sdružení Cella je v takovém případě příčinou záplav rychlost vody, která narovnanými koryty probíhá daleko rychleji než přírodními meandry.

Ve srovnání se stamilionovými projekty na řekách, jde při úpravách mostů o relativně malé projekty. Prosadit je, a hlavně na ně získat peníze, je ale podle starostů nesmírně složité. Starosta Strýčic Václav Sacherl potvrzuje, že na podobné projekty peníze vytyčené nejsou. Náměstek hejtmana Jihočeského kraje Martin Kuba ale slibuje, že regionální správa na podobné případy hodlá reagovat.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře