Turistická atrakce: Grand Canyon na Jizeře

Semily - Jako o perle horního Pojizeří mluví turisté o Riegrově stezce na Semilsku. Vede od Semil kaňonem Jizery směrem k Železnému Brodu. Turisté ji postavili před sto lety a v Česku neexistuje srovnatelný přírodní útvar. Pro svou unikátnost se o stezce hovoří jako o malém Grand Canyonu. Mezi návštěvníky je oblíbená dodnes.

Galerie na Jizeře je sedmdesát sedm metrů chodníku zavěšeného pět metrů nad řekou. To je nejznámější část skoro čtyři kilometry dlouhé Riegrovy stezky, která v době vzniku patřila k turistickým divům. „V naší zemi taková stezka nebyla. Tato stezka byla často srovnávána s alpskými stezkami,“ uvádí předsedkyně Klubu českých turistů v Semilech Zdeňka Marková.

Riegrova stezka vznikla během jara a léta roku 1909. Díky sponzorům a nadšení stavitelů velmi rychle. Davy turistů přijely na slavnostní otevření stezky zvláštními vlaky. „Lidé přijížděli z Turnova, z Prahy, dokonce i z Písku. Davy turistů pak přecházely po stezce až do Semil,“ připomíná Alena Hovorková z Muzea a Pojizerské galerie Semily.

Jen za první rok existence ji prošlo podle archivních pramenů osmdesát tisíc lidí. „Teprve po otevření Riegrovy stezky si lidé uvědomili, že tady je nádherně,“ dodává Alena Hovorková.

Procházka po Riegrově stezce je podle geologů výletem do půl miliardy let staré historie. Z naučné stezky se návštěvníci dozvědí, že na vzniku zdejší krajiny se podílely snad všechny myslitelné síly Země včetně vrásnění a sopečné činnosti. Zdejší horninou je zvláštní žula. „Geologové jí někdy říkají alaskit podle Aljašky. Ta žula je v některých místech tak přeměněná, že žulu vůbec nepřipomíná,“ upozorňuje geolog Tomáš Řídkošil.

Miliony let se na modelaci zdejší krajiny podílí Jizera. „Řeka se musela prohlodat těmi tvrdými horninami, které vznikly v prvohorách. Proto zde vznikla i soutěska,“ vysvětluje Tomáš Řídkošil.

Řeka ji prohlubuje každý rok o několik milimetrů. V nejhlubším místě měří 130 metrů. „V Česku nic podobného není, je to takový náš malý Grand Canon,“ zdůrazňuje geolog Řídkošil. “Nejkrásněji je tady v září, kdy zlátne listí," láká potenciální návštěvníky Zdeňka Marková.

Riegrova stezka zpřístupnila divokou a turistům do té doby neznámou krajinu. Dnes by podle místních vznikla asi jen těžko. I kvůli ochraně krajiny a přírody. Své století Riegrova stezka oslaví v sobotu 12. září, kdy semilští turisté připravují velké oslavy. Slibují zvláštní vlaky i krojované družiny stejně jako před sto lety.

/*json*/{"map":{"lat":50.60273,"lng":15.334386,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.60273,"lng":15.334386,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/