Horažďovická radnice ustoupila v kauze cen bytů

Horažďovice – Obyvatelé Horažďovic dosáhli konečně svého. Po dvou letech petic a protestů teď mají šanci, že koupí městské byty za přijatelnou cenu. Bojovali především proti tomu, že jim je radnice nabídla výrazně dráž než v okolních městech. Radnice nyní ustoupila, a lidé tak mají o byty zájem.

Cena, za kterou původně chtěla horažďovická radnice městské byty obyvatelům prodávat, vyprovokovala lidi až k protestnímu mítinku před úřadem. Byly příliš drahé. 6 tisíc 200 korun za metr čtvereční bylo před dvěma lety téměř o polovinu více, než kolik stál metr čtvereční ve čtyřikrát větších nedalekých Klatovech. Za takovou cenu je nechtěl vůbec nikdo. Nájemníci se sdružili a petici podepsalo více než 600 lidí.

Radnice nakonec ustoupila, zlevnila, změnila pravidla i metodiku, a lidé mají o byty zájem. Místostarosta Horažďovic Ladislav Lenský (ČSSD) upřesnil, že se jedná zhruba o třetinu obyvatel, kteří bydlí v nájemních bytech. Starostka Horažďovic Jindřiška Antropiusová říká, že nakonec se podařilo najít kompromis.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Obyvatelé radnici za vstřícný krok chválí. Většina si navíc myslí, že zastupitelům ani nic jiného nezbývalo. Po úpravě celého systému prodeje městských bytů v Horažďovicích bude stát metr čtvereční u první kategorie 5 tisíc, u kategorie druhé pak 4 tisíce 500 korun. Prodej prvních obytných domů půjde do zastupitelstva v září.

/*json*/{"map":{"lat":49.5341217458,"lng":13.625793457,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.322212946155,"lng":13.701324462891,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/