V Klatovech začala stavba krajské nemocnice za 1,4 miliardy korun

Klatovy - V Klatovech začala stavba nové krajské nemocnice. S přístrojovým vybavením si vyžádá přes 1,4 miliardy korun. Moderní stavba má být hotová do konce roku 2011 a je největší investiční akcí Plzeňského kraje, řekla dnes při položení základního kamene, kterého se zúčastnili i další představitelé ČSSD, hejtmanka Milada Emmerová. Smyslem novostavby je umístit stávající nemocniční oddělení do moderní a funkční budovy. To rozhodlo už minulé vedení kraje z ODS, které i rozběhlo projekt a v konkurzu vybralo stavitele.

Klatovská nemocnice funguje od roku 1914 a pomalu dosluhuje. Kraj kvůli tomu musel v předchozích letech čelit hromadným odchodům lékařů i stížnostem pacientů. „Zařízení je vyžilé jak morálně, tak fyzicky,“ řekl ČT předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se zúčastnil položení základního kamene nové nemocnice. 

Současná rada z ČSSD nechala plány upravit a rozšířit podle požadavků a připomínek lékařů a manažerů. „Účelnější a logičtější uspořádání nemocnice usnadní práci zdravotnickému personálu a pro pacienty bude mnohem přívětivější,“ tvrdí Emmerová. Tím se ovšem projekt prodražil.

Stavba měla podle ceny z konkurzu stát 789 milionů korun bez DPH. Po úpravě projektu a připočtení druhé etapy, která obnáší přístavbu objektu pro rentgeny, laboratoře a dětská lůžka, se cena zvýšila o dalších zhruba 250 milionů bez DPH. Celkem se tak stavba vyšplhá na přibližně miliardu. Dalších 450 milionů korun bude stát vybavení, vyčíslil radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Minulé vedení kraje ušetřilo přes 820 milionů

Minulé vedení kraje ušetřilo na nemocnici přes 820 milionů korun. „Určitě je to chválihodné,“ reagoval Paroubek. Současná hejtmanka Emmerová ale nechala zákonnost ušetřených peněz prověřit: „Je zde otázka určité směnky, to je věc, která je stále v šetření.“ O chybějící peníze na přístroje žádá kraj v Regionálním operačním programu. Se stejnou žádostí ale předchozí vedení kraje neuspělo. „Kdyby to náhodou nevyšlo, jsme připraveni vzít si úvěr,“ dodala Emmerová.

Šestipodlažní monoblok na ploše 4000 metrů čtverečních bude plně bezbariérový. Bude v něm 30 ambulantních místností, ARO s pěti lůžky, jednotka intenzivní péče se 17 lůžky, tři hlavní a šest zákrokových operačních sálů, příjem a centrální sterilizace. Oproti současnému stavu zde bude o dva sály a asi 14 lůžek více.

V lůžkové části budou dvou a třílůžkové pokoje s WC a sprchou. Místo zde najde také oddělení rehabilitace, radiodiagnostika s magnetickou rezonancí, v plánech nechybí ani meditační místnost. Na střeše monobloku je navržen heliport. V druhé fázi vzniknou nově lůžka dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče. Stranou nové stavby zůstane jen plicní oddělení, patologie, dialýza, transfuzní stanice a hematologie, psychiatrie a nukleární medicína. U objektu bude 65 parkovacích stání a dalších 200 míst v parkovacím domě.