Rekreační účel přehrady Jesenice je až ten poslední

Chebsko – Měla by přehrada Jesenice u Chebu sloužit jako rekreační oblast, nebo mají přednost jiné zájmy? O tom se teď dohadují provozovatelé kempů a majitelé chat se společností Povodí Ohře. Ta snížila hladinu bezmála o jeden a půl metru. Na listopad totiž připravuje zpevňování břehů. Potřebuje taky vodu pro elektrárnu pod hrází.

Obvyklá přístaviště rekreačních lodí se ocitla až padesát metrů od vody. Lidé se k nim na některých místech dostávají přes bahno, které svědčí spíš komárům. Uměle nasypané pláže v kempech a na koupalištích jsou teď k ničemu. Provozovatel koupaliště Jan Kuchař vysvětluje, že písek je nyní na suchu a místo něho je vstup do vody pokryt bahnem.

Tiskový mluvčí společnosti Povodí Ohře Jan Svejkovský prozradil, že nový manipulační plán umožňuje klesání hladiny již nyní, což je prý pro život v nádrži příznivější. Dodal, že rekreační účel nádrže je až na posledním místě. Lidé z okolí Jesenice říkají, že v minulých letech snižovali vodohospodáři hladinu před podzimním zpevňováním břehů až koncem září a stačilo to.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Je hodně takových, kterým se nelíbí ani samotný způsob, jakým Povodí Ohře břehy zajišťuje, používá totiž štípané kameny s velmi ostrými hranami. S intenzivním upouštěním přehrady začalo Povodí Ohře v polovině července. Každý den tady klesne hladina o dva centimetry.

/*json*/{"map":{"lat":50.1487464007,"lng":12.6727294922,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.062428593701,"lng":12.450256347656,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/