Ústečané znovu objevují Bertino údolí

Ústí nad Labem - Turisté po letech znovu objevují ústecké „Bertino údolí“. Stezka blízko centra města se stala oblíbenou už před první světovou válkou. Během posledního půlstoletí ale zpustla. Do původní podoby ji ochránci přírody vrátili s pomocí města až v roce 2003. Dnes patří k oblíbeným cílům vycházek, a to nejen obyvatel Ústí nad Labem.

Z jedné strany hlučná silnice a z druhé sídliště. Mezi nimi je zkratka, kterou hned tak nějaké město nemá - Bertino údolí. Zkratkou podle vodní bystřiny chodí lidé už od konce devatenáctého století. Mnozí Ústečané o ní ale neví dodnes. „Něco mi to říká, ale nevím, kde to je,“ přiznává jeden z místních. „Neznám to, nikdy jsem tam nebyl,“ dodává druhý.

Ten, kdo už si cestu kolem potoka prošel, mluví jinak. „Je to hezká procházka, v létě je tam příjemný chládek,“ svěřuje se se svými dojmy jeden z návštěvníků Bertina údolí. „Všem to mohu doporučit,“ přitakává druhý. 

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Je to velmi příjemná zkratka. Jenže takové označení Bertina údolí turisté i historici odmítají. „Podle mne je to skvost,“ říká Jan Eichler z ústeckého Domu dětí a mládeže. „Je to skvost, který má i svou historii,“ připojuje svůj názor Václav Houfek z Muzea města Ústí nad Labem. 

Za objev Bertina údolí přitom mohou slepice. V devatenáctém století byl jejich chov ve městě zakázán. Milovníci slepic proto svůj chovatelský spolek přestěhovali k potoku pod Stříbrníky. „Udělali si tam takové malé slepičí dvorky. Nejen, že se starali o slepičky, ale měli to příjemně spojené i s hospodou,“ vysvětluje vznik lokality Vladimír Kaiser z Archivu města Ústí nad Labem. 

Kouzlo restaurace u slepičích dvorků brzy objevili výletníci a údolí se stalo turistickou atrakcí. O jeho dnešní podobu se ale nejvíc zasloužila žena, po níž má naučná stezka jméno - Berta Schaffnerová, manželka jednoho z předválečných ústeckých průmyslníků. „Zamilovala si to místo a na své náklady ho postupně upravila do podoby veřejného parku,“ uvádí Václav Houfek.   

Na přitažlivosti začalo Bertino údolí ztrácet hned po skončení druhé světové války. Na konci dvacátého století už nebylo na co koukat. „Místo bylo to zavezeno různými skládkami odpadků,“ připomíná Vladimír Kaiser.   

Obrat přišel po roce 1990. Ochránci přírody a junáci začali postupně celé údolí čistit. V roce 2003 se z Bertina údolí stala nová naučná stezka. Od té doby už zase utrpěla nové šrámy. „O tom stavu víme a snažíme se s našimi veřejně prospěšnými pracovníky vzniklé škody postupně napravovat,“ říká starosta čtvrti Ústí nad Labem – Severní Terasa Leo Ditrich. „Počítáme s tím, že to samozřejmě zase celé znovu obnovíme,“ uzavírá Jan Eichler. 

Bertino údolí má podle ochránců přírody určitě budoucnost před sebou. Z centra města lze na začátek stezky dojít za deset minut. A výlety mohou být každodenní.