Hradecká Anička se už demolice bát nemusí

Hradec Králové - Vlastník vily Anička v centru Hradce Králové, pojišťovna Generali, ustoupila protestní petici a nebude dál usilovat o zbourání této secesní vily v rámci svého projektu výstavby administrativního centra. Spor trval skoro tři roky a petici podepsalo téměř 12 tisíc osob z celé republiky.

Podle původní studie měly na Gočárově třídě proti sobě stát dva moderní domy se skleněným pláštěm. V nové studii kvůli tvarům zachované vily z roku 1911 investor výrazně slevil. „Jediným řešením je obestavět vilu Aničku s jejím zachováním,“ uvedl projektový manažer pojišťovny Luděk Jelínek.

Investor chtěl také vilu přestěhovat jinam a uvolnit prostor pro zástavbu nároží, ale proti tomu se postavili památkáři. „Vítám to, že netlačí na zboření a že se snaží najít kompromis,“ uvedl náměstek primátora města Martin Soukup (ODS). Dodal ale, že výstavba podle původní studie by podle něj byla pro město větším přínosem.

Ministerstvo kultury se snaží zapsat vilu mezi památky a definitivně ji ochránit. Soud ale po odvolání pojišťovny první zápis zrušil.
V příštím týdnu požádá investor o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení.

Původní studie administrativního centra v Hradci Králové
Zdroj: ČT24