Na Seči usilují o stanici záchranky

Chrudim - V Seči na Chrudimsku už několik let chybí stanoviště záchranné služby. Lidé tam na sanitku musejí někdy čekat až půl hodiny. Situace je nepříznivá zvláště v létě, kdy na sečské přehradě tráví svou dovolenou tisíce lidí. Nepříznivý stav znepokojuje místní radnici již léta. Proto v otevřeném dopise žádá o nápravu kraj. Pardubický kraj v této souvislosti připouští, že region stanoviště potřebuje.

Obsazené chaty, kempy, penziony a k tomu místní obyvatelé. Během letní sezony je na Seči přes čtyřicet tisíc lidí. Pro vedení města jeden z hlavních argumentů, proč tu chtějí sanitku záchranné služby. „Z Chrudimi sem to je dvacet kilometrů, do jiných center je to ještě dál. Takže než přijede sanitka na místo, tak to trvá až půl hodiny,“ říká starosta Seče Lubor Schmidt. 

Dojezdové časy připadají dlouhé i vodním záchranářům, kteří pomáhají u přehrady. Pacienty s vážným poraněním už několikrát předávali do péče profesionálních zdravotníků. „Čím dřív se ten člověk ošetří, čím dříve se mu pomůže, tím lépe pro něj. Má tak větší šanci na záchranu,“ zdůrazňuje člen vodní záchranné služby Daniel Šeda.   

Krajská zdravotnická koncepce s novým výjezdovým stanovištěm počítá. Ve hře je ale i nedaleká Třemošnice. „Je správné, že se ze Seče ozvali, protože teď je ten správný čas, aby se k připravené koncepci vyjádřili,“ uvádí pardubický hejtman Radko Martínek.

Podle starosty Seče by záchranná služba mohla mít zázemí v nové požární stanici, odkud vyjíždějí i hasiči. Jistou výhodu v tom vidí i vedoucí odboru zdravotnictví na kraji. „Třemošnice je zatím zmiňována ze strany záchranné služby. Ještě o tom budeme hovořit, protože u Seče je výhoda, že tam není třeba dále investovat,“ naznačuje vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Pardubického kraje Leoš Dostál. „Opodstatněnost v tom regionu zcela určitě je. Jestli to bude v Třemošnici, nebo na Seči, tak to bych nechal na odbornících,“ uzavírá hejtman Martínek.   

Vedení obce Seč argumenty pro umístění zdravotnické záchranky uvádí v dopise adresovaném hejtmanovi. V nejbližší době očekává odpověď. O akutní lékařské péči chce s krajem dál jednat.

/*json*/{"map":{"lat":50.025674,"lng":16.295346,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.025674,"lng":16.295346,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/