Lidé na Liberecku si připlatí na vodu ze Souše

Tanvald (Liberecko) - Lidé na Liberecku a Jablonecku budou pít čistší, ale také dražší vodu. Důvodem je dokončení dva roky trvající rekonstrukce čisticí stanice pod přehradou Souš. Ke zdražení vody dojde kvůli požadavkům Evropské unie, podle které mají pokračovat drahé stavby vodovodů a kanalizací. Už nyní je jasné, že původně plánovaný termín v roce 2010 se stihnout nepodaří.

Přehrada Souš je zdrojem pitné vody pro 100 tisíc lidí. Zdejší úpravna vody se dočkala rekonstrukce po 30 letech provozu. Finanční prostředky padly mimo jiné na nejmodernější technologie, které zbavují vodu zvýšeného množství obsahu hliníku. „Právě vysrážený hliník bylo potřeba dobře zachytit, odfiltrovat a zbavit se ho v podobě vodárenského kalu,“ popisuje vedoucí provozu Ladislav Rainiš. Podle některých odborníků zaručí nová úpravna v některých parametrech vyšší kvalitu vody než v balených lahvích.

Rekonstrukce soušské úpravny je konečným projektem miliardové akce Lužická Nisa. Díky ní má Jablonec nad Nisou nové kanalizace a Liberec se pyšní novou čistírnou odpadních vod. Zatímco v těchto lokalitách je vodohospodářská infrastruktura dokončená, v Pojizeří a na Českolipsku zbývá postavit vodovody a kanalizace za půldruhé miliardy korun.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Stavba kanalizací čeká Českou Lípu, Nový Bor, Zákupy i Stráž pod Ralskem. Vodohospodáři žádají o dotace z evropských fondů, které však nemusí stačit. Na stavby si tak od nového roku připlatí i zákazníci. „Navýšení plánované v této chvíli se bude pohybovat mezi 7,5 až 8 procenty,“ uvedl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan.

/*json*/{"map":{"lat":50.7973639227,"lng":15.3133964539,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Interiér soušské úpravny vody
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24