Hradečtí žáci se vrátili od kamaráda z Afriky

Hradec Králové – Z neobyčejného výletu v Keni se vrátili žáci základní školy v Hradci Králové - Pouchově. V Africe byli navštívit čtrnáctiletého kamaráda Mwabariho, kterého už tři roky finančně podporují v rámci takzvané adopce na dálku. Své zážitky natočili a hodlají je využít pro další pomoc. Cestu za Mwabarim žijícím u keňské Mombasy vymysleli sami žáci.

Nespokojili se s tím, že svého afrického kamaráda znají jenom z fotografií. Chtěli ho poznat osobně, a to se jim splnilo. Žák ZŠ Hradec Králové - Pouchov Jiří Blatník popsal, že taneční přivítání českých dětí bylo naprosto úžasné, což také potvrdila učitelka a koordinátorka projektu Eva Humlová.

Rodiny hradeckých žáků Mwabarimu ročně posílají 7 200 korun na studium. A jak takové vyučování v Keni vypadá, děti poznaly na vlastní kůži. V tamní třídě prožily jeden den. Žák Marek Liška informoval, že škola je kamenný dům bez oken a dveří. Žákyně Michaela Grösserová však dodává, že africké děti jsou nesmírně šťastné, že se vůbec mohou učit.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Žáci celou svou cestu zaznamenali na video, chtějí připravit dokument. S ním by rádi objížděli české školy. Eva Humlová říká, že cílem je motivace ostatních škol k adopcím. S pozváním afrického žáka do Česka hradecká škola nepočítá. Odborníci říkají, že by to pro chlapce bylo příliš stresující. Děti ale uvažují o tom, že adoptují ještě někoho.