Sběrna šrotu v Novém Městě na Moravě úředníkům odolává

Nové Město na Moravě – Lidé ani úřady si neví rady s problematickou sběrnou šrotu v Novém Městě na Moravě. Podnikateli, který ji provozuje v sousedství rodinných domů, už jednou úředníci souhlas k činnosti odebrali. Sběrna ale funguje dál, navíc ještě v mnohem větším rozsahu. Majitel tvrdí, že všechno dělá v souladu s předpisy. Případ nyní řeší soudy a výsledek si nikdo netroufá odhadnout.

Měla to být malá výkupna barevných kovů, místo toho je to obrovský sklad železného šrotu. Navíc v obytné zóně. Přímo za zahradami rodinných domů se manipuluje s tunami kovových odpadů. „Největším prohřeškem je, že provozuje zařízení v rozporu s provozním řádem. Provozuje ho na pozemcích, které v příslušném rozhodnutí nemá povoleny,“ uvedl Josef Pospíchal z České inspekce životního prostředí. Tento stav trval asi 8 let a nakonec krajský úřad podnikateli loni v létě po uložení několika pokut od různých kontrolních orgánů souhlas k provozu zařízení odebral. „Tato osoba opakovaně porušovala povinnosti stanovené zákonem o odpadech nebo opakovaně neplnila podmínky,“ prohlásila mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Sběrna však, především k velkému údivu sousedů, funguje dál. Dokonce v ještě širším rozsahu, pouze ji neprovozuje Ladislav Mrkos jako fyzická osoba, ale Ladislav Mrkos jako stoprocentní vlastník nově založené společnosti, která prakticky okamžitě získala souhlas s provozem. „Je úplně jedno, jestli je sběrna na s.r.o. nebo na fyzickou osobu. Já zákon neporušuji,“ brání se majitel sběrny Mrkos. Mluvčí Svatošová jeho slova potvrdila: „My nemáme právo zjišťovat, jaká je minulost žadatele. Zákon o odpadech je v tomto případě skutečně absurdní.“ Podnikatel tvrdí, že vše dělá v souladu s předpisy. Sousedé se však zlobí především na úředníky, kterým vyčítají, že nejsou schopni po tolika letech případ uzavřít.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Ti však argumentují, že podnikatel se proti každé sankci odvolá a případ nyní řeší soudy. Nikdo si proto netroufne odhadnout, jak dlouho absurdní stav ještě potrvá.

/*json*/{"map":{"lat":49.561039,"lng":16.073719,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.561039,"lng":16.073719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Lidé ani úřady si neví rady s problematickou sběrnou šrotu v Novém Městě na Moravě.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24