Na webu Ústeckého kraje visí petice za zdravou Šumavu

Ústecko – Na webových stránkách Ústeckého kraje se překvapivě objevila petice za záchranu Šumavy. Opoziční politici to kritizují. Nevadí jim boj s kůrovcem na jihu Čech, tvrdí ale, že v tomto případě jde o něco jiného – zneužití ekologických aktivit k předvolební kampani. Podle nich jde o soukromou akci náměstka ústecké hejtmanky Arna Fišery z ČSSD.

Kůrovec se nezavrtal jen do lesů v jihozápadních Čechách, ale i do internetových stránek Ústeckého kraje, dalo by se s nadsázkou říci. Před pár dny se na nich objevila petice, která kritizuje rozšiřování kůrovce v Národním parku Šumava. Výhrady k ní má Strana zelených. Ta tvrdí, že je za tím něco jiného, než zájem zachovat přírodu.

Šumavské lesy zneužili sociální demokraté pro svou předvolební kampaň, jak tvrdí zástupci Strany zelených a Severočechů.cz. Náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Arno Fišera (ČSSD) to ale odmítá a ubezpečuje, že petice není politická záležitost. Opozice si však stěžuje, že si náměstek hejtmanky dělá, co chce.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

„Ten postup by byl správný, kdyby byl projednán v orgánech krajského úřadu, respektive kraje,“ říká krajský zastupitel Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Arno Fišera k tomu dodal, že nejde o akt, který by byl závislý na rozhodnutí zastupitelstva nebo krajské rady.

Oponenti tvrdí, že na každého neplatí stejný metr. Sociální demokracie podle nich využívá petici proti různým ekologickým organizacím, včetně Strany zelených. Problém by prý mohl být i s peticí o zachování těžebních limitů na Mostecku a Chomutovsku nebo s peticí o zachování železniční dopravy na takzvané kozí dráze z Děčína na Teplicko.

Náměstek hejtmanky Arno Fišera slibuje, že pokud o petici nebude zájem, brzy ze stránek Ústeckého kraje zmizí.