Škola platí za podvody své účetní

Pardubice - Základní škola na Benešově náměstí v Pardubicích se topí v dluzích. Do této situace se dostala kvůli bývalé účetní, která ji připravila o miliony korun. Byla za to sice později odsouzena, ale protože jí soud prokázal jen část zpronevěřených peněz, musí zbytek zaplatit škola. Ta tak nemá ani na nákup základních školních pomůcek, a pomoc v těžké situaci proto hledá také u pardubického magistrátu.

O tom, že spravedlnost bývá slepá, se přesvědčila nynější ředitelka ZŠ Benešovo náměstí. Bývalá účetní školu připravila podle odhadů o bezmála tři miliony korun. Zaplatila ale jen část škody, kterou způsobila. „Přijímala finanční hotovost na pokladnu školy. Tu řádně nezaúčtovala a nechávala si ji pro svou osobní potřebu,“ popisuje postup bývalé účetní státní zástupkyně Jana Šumpichová.

Zbytek dluhů teď musí zaplatit škola, která je ale finančně na dně. Nemá ani na nákup nových učebních pomůcek. „Účetní nám sice vrátila milion sto tisíc korun, ale celková škoda byla přes tři miliony korun,“ připomíná ředitelka školy Ema Jičínská.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Zadlužená škola se chtěla bránit další žalobou na bývalou účetní. Magistrát, jako zřizovatel, se ale rozhodl, že ji stáhne. „Výsledek soudu by byl nejistý. Účetnictví totiž není kompletní, a něco prokázat by tak bylo náročné,“ říká vedoucí odboru komunitních služeb pardubického magistrátu Ivana Liedermanová. „Když nejsou důkazy, tak nelze vyčíslit přesnou výši škody,“ dodává Ema Jičínská.

Město už nemá na vybranou, před spravedlností musí dát přednost záchraně zadlužené školy. Zvažuje, že jí všechny dluhy vůči magistrátu odpustí, a tím i finančně stabilizuje. „Město tak přichází o velké peníze. Je to pro nás ponaučení a musíme zabránit opakování podobné situace,“ dodává Ivana Liedermanová. O tom, zda město zbytek dluhu škole skutečně odpustí, se bude teprve jednat.