Lipová alej u pražské magistrály je ohrožena

Praha – Podivný obchod chystá Magistrát hl. města Prahy: administrativní budova místo zeleně. Stavba by měla stát u magistrály 5. května v Praze-Kačerově. Hlavní město tam chce prodat pozemek s lipovou alejí soukromému investorovi. Lidi z okolí se hrozí toho, že přijdou o jedinou zeleň, která dělí jejich domy od hlučné silnice.

Lipová alej čítající sto stromů v těsné blízkosti magistrály 5. května by měla ustoupit nové administrativní budově, kterou chce postavit společnost s ručením omezeným Centrum Kačerov. Před čtyřmi lety město v tichosti bez vědomí starousedlíků změnilo funkci využití pozemku a ze zeleně se stalo smíšené území, na kterém se dá postavit cokoliv. „Politici ignorují zákon o ochraně ovzduší a preferují zájmy developerů před zájmy občanů,“ stěžuje si členka Sdružení postižených magistrálou Alžběta Rejchrtová. 

Patnáct let lidé z Kačerova bojují za odhlučnění magistrály 5.května, kde jsou několikanásobně překračovány hlukové limity. Jejich stížnost uznal i soud, který nařídil hlavnímu městu odstranění hlukové zátěže. A to teď přichází s řešením: protihlukové opatření by mohl zaplatit soukromý investor. „Soukromý investor by mohl postavit bariérový objekt, který odhluční třídu 5. května od okolní zástavby. Pokud se tak nestane, tak tam bude muset město ze svého rozpočtu postavit protihlukovou stěnu,“ říká náměstek pražského primátora Pavel Klega.   

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

I když proti kácení podepsalo petici sedm set lidí, majetková komise magistrátu prodej pozemku už schválila. „Já osobně jsem hlasoval pro zachování té zeleně. Má funkci urbanisticko-estetickou a je také určitým filtrem pro prašnost z magistrály,“ uvádí radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. 

Za pozemek by hlavní město mohlo získat dvanáct milionů korun. O jeho prodeji ale ještě budou rozhodovat rada a zastupitelstvo. Obyvatelé Kačerova proto stále doufají, že politiky ještě přesvědčí o tom, že zeleň v této lokalitě se nedá vyvážit penězi.