Zatímco většina měst a obcí v Česku v souvislosti s ekonomickou krizí šetří, v okruhu třinácti kilometrů kolem jaderné elektrárny se opravuje a plánuje. Sto milionů korun dostanou od ČEZu v průběhu deseti let například Temelín a Týn nad Vltavou, padesát potom Dříteň. „Rekonstruujeme a zateplujeme školu,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. Kromě příspěvku na opravu školy ČEZ letos Týnu bude sponzorovat opravy chodníků. Pracovat se začíná i v dalších obcích. A miliony už dorazily také na účet kraje.
„Jde o uplácení obcí, aby souhlasily s dostavbou“

Reportáž Petra Šuleře
Změna územního plánu ve prospěch dostavby bude stát elektrárenský koncern na čtyři miliardy, z toho ale tři miliardy představují investice související se stavbou. „V podstatě jde o uplácení obcí, aby souhlasily s dostavbou Temelína,“ tvrdí Monika Wittingerová-Machová ze sdružení Jihočeské matky.
Výstavba nových bloků ještě není jistá a úřednická vláda o nich velmi pravděpodobně nerozhodne. Politici, energetici a aktivisté už s ní ale počítají, stejně jako stavaři a technici. Výběrové řízení na zakázku v hodnotě nejméně 130 miliard zaujalo řadu společností. „Zadávací dokumentaci si v tuto chvíli vyzvedlo dvacet pět firem,“ uvedl Ladislav Kříž, mluvčí ČEZu.
Podle oslovených jihočeských politiků navíc úředníci a ochranáři do voleb patrně nestihnou dokončit tzv. velkou EIA, to znamená proces posuzování vlivu možné dostavby na životní prostředí.