Karlovarský úřad dostal potřetí odstrašující ocenění

Praha - Nejhorší přístup k poskytování informací má podle výsledků soutěže o ochotě úřadů a institucí poskytovat údaje o svém rozhodování město Karlovy Vary. Hlavní cenu za „uzavřenost veřejné správy“ si vysloužilo za schvalování změny územního plánu na pozemcích vedoucí stavebního úřadu. V soutěži získalo město negativní označení již třetí rok po sobě. Porota ankety Otevřeno - zavřeno, kterou každoročně pořádá sdružení Otevřená společnost, upozorňuje na problémové úřady a naopak na ty, které s lidmi komunikují otevřeně.

Karlovarští hlavní cenu získali za to, že změnami územního plánu zhodnotili pozemky vedoucí stavebního úřadu Ivany Doubové, která je získala restitucí, o zhruba 25 milionů korun. Cena parcel ve Staré Roli o rozloze kolem šesti hektarů se původně pohybovala okolo 350 tisíc korun. Podle zástupce sdružení Oldřicha Kužílka šlo o zneužití funkce. „Je to jasný střet zájmů, všechny posudky, až na ty objednané, to prokázaly a potvrdily. Rada města se pak ale usnesla, že je vše v pořádku,“ uvedl pro ČT Kužílek.

Loni karlovarský magistrát vyhrál zápornou kategorii kvůli tomu, že navzdory rozhodnutí nadřízeného úřadu postupně šestkrát odmítl poskytnout informaci o výkonu stavebního dohledu. Před dvěma lety zas vedení Karlových Varů obsadilo bronzovou příčku za zneužívání radničního periodika ke své propagaci. Letos Karlovy Vary rozdílem jediného hlasu skončily i na druhém místě v internetovém hlasování veřejnosti o nejvíce uzavřený úřad.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Oldřich Kužílek
Oldřich Kužílek