Pardubický kraj by se chtěl o likvidaci ekologických zátěží postarat sám

Pardubice – Některé regiony kritizují hromadnou státní zakázku na likvidaci starých ekologických zátěží v Česku. Například Pardubický kraj by si rád o zakázce ve svém regionu rozhodl sám, ministr financí Eduard Janota však o zrušení tendru vůbec neuvažuje. Částku potřebnou k sanaci ekologických zátěží v regionu vyčíslil Pardubický kraj na jeden a půl miliardy korun, podle podmínek zakázky by se však vedení kraje kvůli obchodnímu tajemství ani nemuselo dozvědět, kolik by měl stát za sanaci skutečně zaplatit.

Vedení Pardubického kraje vzkazuje vládě: Stopněte tendr a peníze na likvidaci starých ekologických zátěží rozdělte do jednotlivých regionů - vyjde to levněji. Příkladem je ekologická zátěž vedle pardubického nádraží, kde ze země už vytekly stovky litrů ropných látek. „I když vyhraje nějaké sdružení, budeme to muset zadávat dalším firmám a k žádné úspoře vlastně nedojde,“ říká radní Petr Šilar (KDU-ČSL).

O zrušení tendru ovšem podle ministra financí Eduarda Janoty nemůže být řeč, což řekl i v Otázkách Václava Moravce. „Nejrozumnější by bylo, kdyby stát tu zakázku zrušil a vyhlásil jinou, třeba lokální likvidaci zátěží. Ta musí podle mne přijít levněji,“ domnívá se pardubický zastupitel Jan Linhart (SZ).

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Průmyslová krajina
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24