Výletní loď se vydala do opravny po souši

Týn nad Vltavou – Dvacet šest metrů dlouhou a přes pět metrů širokou výletní loď Presston tahala dnes speciální technika z vody v Týně nad Vltavou. Ještě těžší bylo přepravit kolos desítky kilometrů po silnici na Letiště Hosín, kde plavidlo čeká kompletní oprava. Dlouhou dobu sloužil Presston turistům a nyní přišel čas, aby prošEL zaslouženou rekonstrukcí. Těžká technika, která měla do Hosína loď dopravit, nebyla nejdříve úspěšná. Na výpomoc museli přispěchat hasiči.

V deset hodin dopoledne k přístavišti na řece v Týně nad Vltavou přijíždí speciální plošina. Nejprve je třeba loď připevnit na přídi i na zádi popruhy a pak už jeřáb centimetr po centimetru zvedá 33 tun těžký kolos z vodní hladiny a přenáší ho na připravené stojany na plošině. Loď, které je 55 let, ještě o této sezóně brázdila s turisty vodu Orlické přehrady. Před dvěma dny však dorazila do Týna nad Vltavou. „Plula v Praze a potom se dostala na Orlickou přehradu, kde fungovala asi 4 roky a nyní směřuje do Českých Budějovic,“ uvedl ředitel společnosti Lodní doprava České Budějovice Štěpán Machart. Tahač ale nejdříve musí plavidlo přepravit na letiště Hosín. Rozjezd s naloženým nákladem nebyl jednoduchý, kola se na zmrzlé půdě jen protáčela.

Ani pomoc jeřábu, který loď nakládal, nepomohla. Až hasiči byli úspěšní a nadměrný náklad mohl vyrazit na svou 40 kilometrů dlouhou cestu do cíle, trasu odborníci předem naplánovali. Pracovníci lodní dopravy doufají, že už brzy bude Vltava splavná a podobné přepravy lodí se stanou minulostí. „Že se nahoru po vlastní ose dostaneme,“ potvrdil David Machart z Lodní dopravy Týn nad Vltavou.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Loď zůstane rok na Letišti Hosín a podrobí se zde kompletní rekonstrukci. Poté se opět vrátí na Orlickou přehradu.

/*json*/{"map":{"lat":49.22329,"lng":14.419807,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.22329,"lng":14.419807,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/