V Králíkách otevřou vojenské muzeum

Králíky (Orlickoústecko) - Město Králíky v létě otevře nejmodernější vojenské muzeum u nás, které vznikne z bývalého kravína a bude stát 77 milionů korun. Do regionu by mělo přilákat více turistů. Na Kralicku je plno pevností vybudovaných v letech 1935 až 1938. Vojenská historie tak má v tomto regionu hlubokou tradici. I to je důvod, proč vznikne muzeum věnované převážně druhé světové válce právě v těchto místech.

„Šlo o jeden z nejsilněji opevněných prostorů předválečného Československa. Je tady největší hustota těžkého opevnění vůbec na území České republiky,“ řekl vojenský historik Martin Ráboň.

71 milionů korun zaplatí Evropská unie, zbytek, tedy asi 6 milionů, město. Na Kralicku je to největší investice od roku 1989. Nové vojenské muzeum by mělo ročně přilákat až 20 tisíc turistů.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

„Myšlenka na přestavbu vojenského muzea je stará zhruba deset let,“ uvedla starostka města Jana Ponocná.

V areálu bývalého kravína vzniknou správní a výstavní budovy, plocha s polygonem pro vojenskou techniku, tribuna a replika prvorepublikové vojenské chaty pro 120 mužů. Expozice bude rozmístěna na ploše 3 tisíce metrů. Nové vojenské muzeum by mělo své první návštěvníky přivítat už v červenci.