Náměstek pardubického centra sociálních služeb si přišel na statisíce

Pardubice - Podivné praktiky odhalila v pardubickém centru sociálních služeb kontrola krajského úřadu. Ukázala, že vedení organizace, která jen obtížně shání peníze na péči o staré a nemocné lidi, si rozděluje statisícové odměny. Vše teď prověřuje její zřizovatel, kterým je pardubický magistrát. Očekává buď rezignaci vedení centra, nebo prý zváží jeho odvolání sám.

Magistrátní kontrola zjistila, že výplata ekonomického náměstka centra sociálních služeb Zdeňka Hrdého činila dvě stě devadesát tisíc korun na čtvrtletních odměnách a dalších sto padesát tisíc korun jako odměna za rok. Doklady o výplatách předložené vedení města však byly zkreslené. „V těchto výkazech byly finanční částky nižší než skutečně vyplacené odměny a za to nese odpovědnost přímo paní ředitelka,“ konstatuje náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř.

Na nesrovnalosti v hospodaření se chtěla ČT zeptat přímo ředitelky Hany Vičíkové a jejího náměstka Zdeňka Hrdého. V sídle organizace však ČT nikdo neotevřel. S neobvyklými odměnami a nákupy předraženého vybavení mělo centrum problémy už v roce 2007, kdy se případem zabývala policie. Město teď prověřuje i veřejné zakázky. „Odbor komunitních služeb má v současné době k dispozici závěr kontrolní komise i audit nezávislých odborníků, ale k závěrům se odbor bude vyjadřovat až poté, co všechny materiály projedná rada města a zastupitelstvo,“ vysvětluje tisková mluvčí Magistrátu Pardubic Nataša Hradní. „Taková organizace, která by se měla starat o nemocné a staré spoluobčany, nemá peněz nazbyt. Přitom si rozděluje velké odměny, a to je velmi smutné,“ říká k případu zastupitel Pardubic Jindřich Tauber.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Na rozdíl od ekonomického náměstka byly odměny samotné ředitelky Hany Vičíkové sotva třetinové a rozhodovala o nich rada města. „Kontrolní šetření jsme uzavřeli a teď je na řadě jednání mezi vedením Pardubického kraje a města Pardubice,“ dodává ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslav Folprecht.

Výsledky kontroly a podivné finanční machinace budou radní a zastupitelé města projednávat 30. března.