Havlíčkobrodské nádraží chce řešit situaci s bezdomovci

Havlíčkův Brod – České dráhy (ČD) již před třemi lety slibovaly, že v rámci projektu Živá nádraží promění budovu v Havlíčkově Brodě ve vzorové nádražní prostory. Postrachem pro cestující ale zůstává dosud, zdejší prostředí nezpříjemňují ani lidé bez domova, kteří se zde scházejí. ČD vše odůvodňuje neshodami s provozovatelem budovy, kterým je společnost Automatizace železniční dopravy (AŽD).

Ostrahu objektu v současnosti suplují strážníci městské policie i přesto, že nádražní budova městu nepatří. „Naše hlídky tam jezdí třikrát denně a třikrát při noční směně. Když tahle čísla řeknu, je jasné, že se tak děje na úkor zbytku města,“ uvedl pro ČT ředitel havlíčkobrodské policie Jan Pavlík.

Roční ostraha budovy by stála 1,5 milionu korun. Společnost AŽD je ochotná ji zaplatit jen v případě, že se finančně připojí i ČD. Právě tato otázka by měla být předmětem jednání v nejbližších dnech. „Už jsme na vlastní náklady přistoupili k tomu, že jsme na dobu uzavírání haly objednali bezpečnostní agenturu, aby ochránila jak cestující, tak i naše zaměstnance,“ říká krajská ředitelka osobní dopravy ČD Lenka Horáková. Mluvčí AŽD Jiří Dlabaja potvrdil, že se „právě jedná s ČD o tom, aby se zhruba v polovině roku nasadila ochranka…“

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové