Obce obnovující kasárny spoléhají na dotace

Chebsko/Táborsko – Obec Velká Hleďsebe na Chebsku se chystá na realizaci jednoho z nejrozsáhlejších projektů obnovy bývalého vojenského území. Skoro za sedm miliard korun se má areál někdejších kasáren změnit na novou obytnou čtvrť se 173 rodinnými domy a 560 byty, a také zázemí pro vědce a firmy.

Do dvou let chce Velká Hleďsebe přilákat špičkové vědce a odborníky. Zabývat se tu mají vývojem nových materiálů s využitím nanotechnologie. Začít stavět by se mělo už letos v létě. Podle manažera projektu Vědecko-technický park Klimentov Pavla Šefla by zde mohly najít práci stovky lidí.

První etapa bude stát 400 milionů korun. Obecní akciová společnost už požádala o 300 milionů z operačního programu Podnikání a inovace, na zbytek si chce vzít úvěr. Starosta obce Velká Hleďsebe Jiří Bytel říká, že případný neúspěch by se na závazcích obce neodrazil.

Video Reportáže Marka Štětiny a Kristiny Vrkočové
video

Reportáže Marka Štětiny a Kristiny Vrkočové


Opozice se obává zadlužení

Vlastimil Kroc (ODS)

opoziční zastupitel Velké Hleďsebi

„Doposud se nic nerealizovalo. Jsme potřetí v bodě nula a obec už to stálo šest a půl milionu korun.“

Opozice a část obyvatel jsou ale jiného názoru. Bojí se zadlužení obce. Zastupitel Vlastimil Kroc (ODS) podotkl, že zatím se nic neuskutečnilo a obec už to stálo nemalé peníze. Podle starosty ale radnice vložila do společnosti jen dva a půl milionu jako základní jmění. Zbytek jsou vratné půjčky.

Zastupitelé na svém posledním jednání už na společnost převedli i některé pozemky a budovy v areálu kasáren. Podle starosty zneužití majetku nehrozí. Případný další převod nemovitosti je totiž vázán na souhlas obce. „Skutečnost je jiná, protože i když je to akciová společnost, tak se řídí svými vlastními pravidly,“ namítá Vlastimil Kroc.

Kvůli dlouhodobé ztrátě v hospodaření podala opozice na Klimentovskou akciovou společnost, kterou před dvěma roky založila radnice, návrh na insolvenční řízení. Vedení společnosti ale tvrdí, že nikomu peníze nedluží.

Při revitalizacích vojenských objektů musejí obce obecně překonávat řadu problémů – zejména nedostatek peněz, ekologické zátěže, chybějící dokumentace i samotný převod do jejich vlastnictví.

0Například v Písku armáda neustále mění podmínky, za jakých je ochotná nevyužitý majetek předat. Písecký starosta Miroslav Sládek (ODS) se nechal slyšet, že nejdříve mělo jít o bezúplatný převod, poté úplatný, a nyní chtějí areál rozdělit na pozemky a cesty zvlášť.

Nedostatečná dokumentace trápí Drhovice

Největší problémy, které musí být překonány při obnově vojenského areálu Drhovice na Táborsku, jsou nedostatečná dokumentace a zanedbaný stav sítí. Areál je tak rozlehlý, že zasahuje do pěti katastrálních území. Například obecní úřad se kvůli tomu paradoxně ocitl mimo obec. Přestěhoval se do vlastní budovy na vlastním pozemku, ten je ovšem už v katastru sousední obce Meziříčí.

Správce majetku OÚ Drhovice Vladimír Prinke popsal, že to má za následek mimo jiné také problémy s daněmi. Přestože se do areálu nastěhovalo už 11 firem, výdělek sotva odpovídá částce, kterou obec stojí provoz. Pokud chce investovat do obnovy, neobejde se bez dotací.


Tři čtvrtě miliardy do Jindřichova Hradce

Například v Jindřichově Hradci stála proměna všech bývalých kasáren téměř 700 milionů korun. Rozhodující byly právě státní dotace. „U nás se v 90. letech a kolem roku 2000 přestavělo v areálu téměř všechno. Myslím si, že teď by na to už peníze nebyly,“ sdělil starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek (ODS).

Místo kasáren tam teď sídlí hasiči, je zde finanční úřad, knihovna, ústav sociální péče, muzeum nebo byty a studentské koleje. V Drhovicích by kromě podnikání měly sloužit i k rekreaci a odpočinku. K tomu ale obec potřebuje 130 milionů. Bez dotací by na to nestačilo ani v případě, že by investovala celý rozpočet po dobu třinácti let.

Projekt obnovy
Projekt obnovy
Více fotek
  • Projekt obnovy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151358.jpg
  • Kasárny v Hleďsebi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151357.jpg
  • Návrh projektu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151359.jpg
  • Písecké kasárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151356.jpg
  • Obecní úřad Drhovice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151354.jpg
  • Dokumentace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1514/151355.jpg