Zadlužené Humburky volají o pomoc

Hradec Králové - Obec Humburky na Novobydžovsku je tak zadlužená, že prosí o pomoc Královéhradecký kraj. Humburky nemají z čeho doplatit dluh stavební firmě za vybudování infrastruktury v plánované bytové zóně. A obecní majetek, vhodný ke zpeněžení, je minimální.

Asi jedenáct milionů korun tvoří dluh obce Humburky. Zatímco bankovní úvěr vesnice se třemi sty padesáti obyvateli splácí, čtyři miliony korun pro stavební firmu nemá. „Humburky jsou podle auditu o hospodaření před bankrotem,“ konstatuje náměstek královéhradeckého kraje Josef Táborský. „Udělali jsme veškerá možná úsporná opatření a při dalším propadu příjmů by obci hrozil bankrot,“ přiznává starosta obce Lubomír Pešek.  

Do problémů se obec dostala poté, co zainvestovala pozemky pro nové rodinné domy a postavila kanalizaci. Úvěr jí k tomu nestačil, a aby Humburky nepřišly o státní dotaci, stavební firma práce dokončila na dluh. „Počítali jsme především s tím, že dostaneme větší úvěr díky tomu, že prodáme akcie společnosti Vodovody a kanalizace,“ vysvětluje příčinu problému Lubomír Pešek.   

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Naději teď obec vkládá do Královéhradeckého kraje. Chce po něm dva miliony korun. „Peníze chtějí formou dotace na dofinancování jejich bytové zóny,“ naznačuje Josef Táborský. 

Starosta přiznává, že z dnešního pohledu byla výše investice neuvážená. Na druhou stranu říká, že díky ní vzrostl počet obyvatel o padesát lidí, což posiluje obecní rozpočet. „Získali jsme tak dodatečný finanční přínos ve výši kolem osmi a půl tisíce korun na jednoho člověka,“ vypočítává starosta Pešek. 

O dotaci pro Humburky by krajští zastupitelé měli jednat již příští týden. Místní věří, že to dobře dopadne, aby mohli dál zvelebovat svoji obec.  

/*json*/{"map":{"lat":50.22561,"lng":15.511732,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.22561,"lng":15.511732,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/