Firma Lenoxa, výrobce tepla, je v insolvenci

Liberec - Soud zahájil insolvenční řízení s firmou Lenoxa, která je výhradním dodavatelem tepla především pro obyvatele Ralska a Doks. Těm se nyní velmi ulevilo, protože jim firma dlouhodobě účtuje přemrštěné ceny za teplo a odběratele navíc často bezdůvodně odpojuje.

Mateřská škola v Doksech má s tvrdým jednáním firmy Lenoxa své zkušenosti. Naposledy ji Lenoxa odpojila kvůli neuhrazené faktuře za ekologickou daň, kterou ale školka podle Energetického regulačního úřadu i podle Státní energetické inspekce platit neměla. Přesto se Lenoxa snažila vymoci platbu odpojením. Školka byla půl dne bez teplé vody. „Já bych byla moc ráda, kdyby se tento problém již konečně vyřešil. Od samého začátku byly problémy s cenou, s dodávkami tepla, s regulací tepla a tak dále,“ přiznává ředitelka MŠ Pražská v Doksech Marcela Hrušková.    

Podobné situace se už možná nebudou opakovat. Soud totiž zahájil s Lenoxou insolvenční řízení kvůli dluhům. V nedalekém Ralsku, kde Lenoxa vytápí městské domy, se ale i tak obávají dalších problémů. „Je zde riziko, že pokud by Lenoxa přestala okamžitě topit, tak by přerušené dodávky tepla a teplé vody byly v současném období velmi nepříjemné,“ upozorňuje starosta Ralska Miloš Tita. „My se budeme do insolvenčního řízení hlásit jako věřitelé s našimi pohledávkami,“ říká starosta Doks Zdeněk Krenický.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Pokud firma opravdu zkrachuje, tak je jen velmi malá šance, že domácnosti i ostatní věřitelé dostanou své peníze zpátky. Celkem přitom půjde o částky v řádech milionů.

/*json*/{"map":{"lat":50.563579,"lng":14.650311,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.563579,"lng":14.650311,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/