Karlovarský kraj nakoupí předražená lůžka

Karlovy Vary - Karlovarský kraj nebude rušit ani dodatečně upravovat podmínky výběrového řízení na nákup šesti set šedesáti lůžek pro krajskou nemocnici. A to i přesto, že jeden z největších tendrů napadli někteří lékaři, kteří tvrdí, že jde o předražené a zastaralé vybavení. Zástupci kraje trvají na svém a s názorem lékařů nesouhlasí.

Z šesti set šedesáti lůžek chce kraj dvě stě sedmdesát dva lůžek, to je největší počet z celé zakázky, objednat v provedení hydraulicko-mechanickém. To jsou postele, které musí zdravotníci polohovat ručně. „Žádný stát, žádná nemocnice si neobjednává mechanická lůžka. Celosvětově se prodávají elektrická lůžka, která jsou komfortnější,“ říká bývalý náměstek pro lékařskou péči Nemocnice Karlovy Vary Roman Brázdil. „Ta lůžka jsme neobjednávali my jako kraj. To si objednali sami doktoři v jednotlivých nemocnicích,“ zdůrazňuje hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.   

Podle hejtmana bývalý náměstek pro lékařskou péči původně s hydraulickými lůžky souhlasil. On to ale odmítá. Dokládá to dopisem z 8. února. Bývalá radní pro zdravotnictví slova kolegy potvrzuje. Navíc kritizuje částky, které je kraj ochoten zaplatit. Za hydraulickou postel a příslušenství padesát sedm tisíc korun, za elektrickou více než padesát osm tisíc. „Podle našich informací je možno nakoupit lůžkový komplet elektrických postelí za cenu kolem čtyřiceti tisíc korun,“ tvrdí bývalá radní pro zdravotnictví Karlovarského kraje Berenika Podzemská. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Specialista v obchodování se zdravotnickými potřebami, který chtěl zůstat v anonymitě, souhlasí. „Za čtyřicet, čtyřicet pět tisíc korun lze elektrické lůžko pohodlně pořídit,“ uvádí pražský specialista v obchodování se zdravotnickými potřebami. 

Hejtman vysvětluje, že ceny, na základě kterých kraj vypsal tendr, jsou jen orientační. „Tyto ceny nejsou vysoutěžené, ale jsou to ceny, které jsem si nechal zjistit, v místě obvyklé,“ hájí se hejtman Novotný. Zároveň věří, že kraj nakonec koupí postele levněji než za padesát čtyři milionů, které uvedl ve výběrovém řízení.