Třetina Doks je bez tepla a teplé vody

Doksy - Zhruba třetina města Doksy je bez tepla a teplé vody - kvůli dluhům firmy Lenoxa. Bez tepla zůstalo na 700 bytů na tamním sídlišti, mateřská škola, domov důchodců i městský úřad. Dodavatel plynu RWE totiž zastavil kvůli dluhům dodávky paliva do teplárny. Město se snaží dohodnout s RWE na obnovení dodávek, jednání mají pokračovat ve středu.

 

„Z RWE mi sdělili, že původně chtěli dodávky plynu zastavit už v minulém týdnu, protože se jim s Lenoxou dlouhodobě nedaří dohodnout na splacení dluhů,“ uvedl starosta Zdeněk Krenický. Zástupci teplárenské firmy zase podle něj argumentují tím, že nemohou platit, protože jim dluží odběratelé. To Krenický nevyloučil. Odběratelé totiž dlouhodobě vedou s Lenoxou spor o výši záloh a požádali o pomoc i Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle RWE k odpojení došlo až po opakovaných upozorněních a dodavatel je připraven dodávky obnovit, jakmile se podaří vyřešit platby za plyn. „I s ohledem na domácnosti v Doksech jsme se snažili najít řešení a jednali jsme s Lenoxou do poslední chvíle, bohužel se to nepodařilo,“ řekl regionální mluvčí RWE Pavel Zajíc.

Video Reportáž a vstup Milana Brunclíka
video

Reportáž a vstup Milana Brunclíka

Osud kotelen v Doksech a Ralsku nejistý

Podle Českolipského deníku začala Lenoxa vyjednávat o prodeji kotelny v Doksech právě společnosti RWE. V nedalekém Ralsku by zase provoz tamní kotelny mohla převzít společnost Energie Holding ze skupiny MVV. „Tamní kotelna nepatří firmě Lenoxa ale leasingové společnosti,“ řekla mluvčí MVV Pavla Kulhavá. Obě města by změny vlastníků přivítala, zahájení insolvenčního řízení však zřejmě znamená konec jednání. Po zahájení řízení nemůže firma nakládat se svým majetkem.

Firma je od půlky března v insolvenci

Lenoxa se 35 zaměstnanci uskutečnila podle obchodního rejstříku v roce 2007 zakázky za 72,6 milionu korun a skončila se ziskem 524.000 korun. Loňské ani předloňské hospodaření zatím nezveřejnila. Od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele, kterému dluží nájemné za pozemky. Podle insolvenčního návrhu dluží firma také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně. Podle věřitele Jana Honzíka, který návrh podal, Lenoxa zastavila platby, protože nemá peníze. Věřitel proto žádá soud o vyhlášení úpadku. Lenoxa se k tomu nevyjádřila, s médii nekomunikuje. 

Akciová společnost Lenoxa má v Česku tři desítky provozů. Dlouhodobě je terčem kritiky kvůli přemrštěným cenám tepla - svým odběratelům účtuje zálohy kolem 1000 korun za gigajoul, když běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 Kč za gigajoul. Oprávněnost cen prověřuje Energetický regulační úřad. Problémy s firmou mají i odběratelé v Rovné na Sokolovsku nebo v Brně.