Studním se v Úhonicích nedaří

Úhonice (Středočeský kraj) – Začalo to chybou úřadu, který nedodržel stanovené termíny, ve finále je ale potrestaný řadový občan. Příběh Zdeňka Belušíka z Úhonic ve středních Čechách skončil tím, že mu hostivický odbor životního prostředí zakázal odebírat vodu z jeho vlastní studny. Pan Belušík totiž odmítl znovu vyplnit žádost o povolení. S rozhodnutím úředníků nesouhlasí a proti perzekuci se odvolá. Chce také podat stížnost a spor tak nakonec zřejmě vyřeší soud.

Zdeněk Belušík má zkolaudovaný dům i studnu od roku 1992. Když v roce 2007 vznikla povinnost mít povolení k odběru vod, včas splnil vše, co mu přikazoval zákon. „Vyplnil jsem formulář, který mi na to dali. Dál jsem se tím nezabýval, protože jsem myslel, že když pošlu formulář na správný úřad, bude to vyřízené,“ uvedl pan Belušík.

Tehdy ještě netušil, jak se mýlí. Ačkoliv má úřad podle správního řádu na rozhodnutí přesně 30 dní, panu Belušíkovi přišla odpověď až po dvou a půl letech. Odbor životního prostředí Hostivice mu v dopise sdělil, že v roce 2007 vyplnil špatný formulář. „Je možné, že došlo k záměně. Proto jsme ho upozornili, aby podal novou žádost, abychom mohli žádost vyřídit a dovést k nápravě,“ prohlásila Lenka Vondrušková z Odboru životního prostředí MÚ Hostivice. Zdeněk Belušík však namítl: „Stačí jen nahlédnout a úředník by měl hned poznat, že to je špatně. Měli to vrátit hned.“ Lenka Vondrušková se však brání: „Nebylo v našich možnostech vyřídit 1 300 žádostí během měsíce.“ Zatímco úředníky za nedodržení termínů nikdo nepotrestal, Zdeněk Belušík je za neochotu znovu vyplnit formulář perzekuován. Hostivický úřad mu nyní zakázal vodu ze studny odebírat.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Pan Belušík se chce proti rozhodnutí hostivického úřadu odvolat a hodlá podat také stížnosti proti postupu odboru životního prostředí a na nečinnost úřadu.

/*json*/{"map":{"lat":50.042962,"lng":14.185713,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.042962,"lng":14.185713,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/