Proti rozšíření letiště jsou stovky lidí

Klíčany u Prahy – Stovky lidí demonstrovaly proti rozšíření podnikového letiště Aero Vodochody na mezinárodní. Včera i dnes se tam konal přeškolovací výcvik pilotů, obyvatelé proto mohli zažít modelovou situaci, jak by provoz na letišti vypadal. Vlastník, investiční skupina Penta, plánuje ročně odbavit 3 a půl milionu cestujících a vypravit až 17 tisíc letadel. Lidé se obávají překračování hlukových limitů a poškození zdraví.

Až 70 letadel denně by mělo v budoucnu kroužit těsně nad hlavami lidí, kteří žijí v patnácti obcích okolo vodochodského letiště. Proti záměru investora rozšířit aeroport na mezinárodní, přišly protestovat více než tři stovky lidí. „Včera lítali celý den, celý den jsme je monitorovali. Měřili jsme hluk, na místě, kde stojíme, to bylo 88 decibelů. Nahoře na kopci, kde je to blíž, to bylo už 92 decibelů. Povolený hluk ve dne je přitom maximálně 60 decibelů,“ uvedl starosta Panenských Břežan Libor Holík.

Vedení letiště už ustoupilo od nočního provozu a tvrdí, že hlukové zatížení nebude nijak extrémní. „Praha nemá dostatek letištních kapacit, a proto tady to letiště musí být. Toto je přímé využití již existující infrastruktury, která tady je a je také zahrnuta do územních plánů,“ prohlásil ředitel letiště Martin Kačur.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Obyvatelé se bojí i možné ekologické katastrofy, která by mohla nastat v případě havárie letadla. V blízkosti je totiž několik chemických závodů. „Je to zájem úzké skupiny lidí, kteří mají peníze a chtějí jimi utlouct. Je to na úkor našeho zdraví,“ tvrdí místostarosta Měšic Jiří Bejlek. Ředitel Kačur však namítá: „Pravděpodobnost nehody je tak nízká, že není důležité ji řešit.“

Referenda proběhla již v pěti obcích a všude dopadla velmi jednoznačně. Až 99 procent obyvatel si nepřeje, aby se ze současného podnikového letiště stalo letiště mezinárodní.

Stovky lidí demonstrovaly proti rozšíření podnikového letiště Aero Vodochody na mezinárodní.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24