Lenoxa se připojila k návrhu na svou insolvenci

Liberec – Dodavatel tepla a elektřiny, společnost Lenoxa, se připojila k návrhu insolvenčního řízení, který na ni podal jeden z věřitelů. Společnost tak přiznala finanční problémy a žádá o povolení reorganizace. Bankám, leasingovým společnostem a dodavatelům plynu dluží firma přes 67 milionů korun, které není schopna splácet, vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Insolvenční řízení s Lenoxou zahájil liberecký soud 12. března. Návrh podal věřitel Jan Honzík z Jiříkova, kterému firma dluží asi sto tisíc korun na nájemném, a žádal proto vyhlášení úpadku. Lenoxa podle něj zastavila platby, protože nemá peníze. To potvrzuje také insolvenční návrh podaný Lenoxou. Firma dluží také svým zaměstnancům a finančnímu úřadu. 

Akciová společnost Lenoxa má v Česku přes dvacet provozů a loni zaměstnávala třicet lidí. Podle insolvenčního návrhu uskutečnila v roce 2009 zakázky za skoro 60 milionů korun, což ve srovnání s rokem 2008 představovalo pokles o 28 procent. Loňské hospodaření firmy bylo vyrovnané, když rok před tím podnik vykázal zisk 422 tisíc. Firma je dlouhodobě terčem kritiky kvůli údajně přemrštěným cenám tepla, které prověřuje Energetický regulační úřad. 

Kvůli finančním problémům společnosti se minulý  týden ocitla bez dodávek tepla a elektřina zhruba třetina Doks na Českolipsku. Lenoxa totiž dlužila společnosti RWE za dodávky plynu, a ta tak zastavila dodávky suroviny do teplárny v Doksech. Po několika dnech Lenoxa část dluhu uhradila a RWE dodávky plynu obnovila. Není ale jasné, jestli bude mít společnost peníze na další splátky.