Obce vycházejí vozíčkářům vstříc

Milevsko/Písek – Devět milionů korun na bezbariérové úpravy rozdělí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR mezi pět měst: Přerov, Ústí nad Orlicí, Desnou, Slavičín a také jihočeské Milevsko, které uspělo v programu „Bezbariérové obce“ hned se dvěma projekty. Překážky, které ztěžují život vozíčkářům, odstraňuje radnice ve městě už tři roky a nyní má šanci řádně pokročit i ve vlastní budově. Jako první přišla na řadu služebna městské policie.

Do proměny na město bez bariér investovalo Milevsko s dotacemi už 20 milionů korun. Pokračovat bude i letos, mění se chodníky, toalety nebo základní škola. „První projekt, o který jsme žádali, je zpřístupnění služebny městské policie. Nyní chceme, aby se zdravotně postižení mohli dostat ke starostovi, místostarostům i dalším,“ uvedl starosta Milevska Zdeněk Herout (ODS). Vchod do staré radnice se otevírá pouze při svatbách a vítání občánků. Pro lidi na vozíku je však nepřístupný stejně jako první patro, kde sídlí vedení radnice. Díky programu „Bezbariérové obce“ se to ale brzy změní.

Právě historické radnice jsou pro vozíčkáře nepřístupné i jinde. Například v Písku se do historické budovy radnice lidé na vozíčku nebo s kočárkem dostanou jenom do recepce. „Pokud se jedná o složitější případ, který není schopná vyřídit recepce, je přivolán úředník, který to vyřídí na místě,“ prohlásil místostarosta Písku Vojtěch Bubník (VPM). Předělat stoletou budovy je tady nemožné. „Nejenže máme hlavní schodiště, ale máme i v mezipatrech několik schodů. To je skutečně problém,“ dodal Vojtěch Bubník. Vozíčkář Jaroslav Jadlovský z Občanského sdružení NIPI Písek si však nestěžuje: „Já jsem spokojený, tady v Písku se nedostaneme jenom na radnici. Všechny ostatní jsou pro nás přístupné.“

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Lepší je podle Jaroslava Jadlovského také pohyb ve městě. Před třinácti lety mohl jezdit pouze po silnici, dnes mu bezpečnou cestu umožňují nové chodníky a upravené přechody.

/*json*/{"map":{"lat":49.450643,"lng":14.36003,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.450643,"lng":14.36003,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Do proměny na město bez bariér investovalo Milevsko s dotacemi už 20 milionů korun.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24