V Karlových Varech jde o stovky milionů

Karlovy Vary – Karlovy Vary chtějí téměř po dvaceti letech vymoct pro městskou pokladnu peníze z prodeje domů někdejšího Podniku bytového hospodářství. Vedení zjistilo, že z neukončené likvidace podniku zůstávají desítky milionů korun. Je to pro město obdobné jako ztracený a znovunalezený poklad. Není však jasné, jestli peníze patří státu nebo městu. Nároky chce radnice ověřit prostřednictvím právníků.

Vedení města odhaduje, že Podnik bytového hospodářství mohl prodat nebytové domy v hodnotě až 300 milionů korun. Přestože likvidátora jmenovalo město, současné vedení o jejich osudu nic nevědělo. „Domníváme se, že všechny postupy opravdu nebyly objektivní, existuje strašně moc zvláštních náhod,“ uvedl náměstek primátora města Tomáš Hybner (ČSSD). Městu se nelíbí, že likvidátorka podniku bytového hospodářství nakonec působila také jako likvidátorka zkrachovalé kampeličky, kde skončilo nejméně 150 milionů z prodaných domů.

V té době už ale podle ní byly účty záložny prázdné. „Byla jsem do této funkce zvolena jednomyslně všemi členy a následně Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami i po prověrce jmenovaná,“ prohlásila bývalá likvidátorka Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary Iva Bartošková. Likvidátorka tvrdí, že o svých krocích město průběžně informovala. To potvrzuje i bývalý primátor.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Město je přesvědčeno, že za závazky po zkrachovalé kampeličce ručí stát, který by je měl po ukončení likvidace vyplatit. „Tehdejší názor na likvidaci PBH byl ten, že město obdrželo bytové domy, výnosy z prodeje nebytových domů šly státu,“ poukázal bývalý primátor Josef Pavel (ODS). Podle současného vedení města by ale měl likvidátor vyplatit peníze městu. „Při dnešní interpretaci vše nasvědčuje tomu, že město Karlovy Vary je oprávněno dát takovýto pokyn,“ naznačil právník města Michal Murčo. Na pomoc město přivolalo bývalého proděkana Právnické fakulty v Plzni Milana Kindla, který je spojován s kauzou rekordně rychlého přidělováni titulů.

Většina karlovarských právníků podle magistrátu složitý hospodářský spor z období privatizace, odmítla.

/*json*/{"map":{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Lázeňská čtvrť v Karlových Varech.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24