Nevidomí se díky speciální lince mohou naučit vařit

Karlovy Vary - Karlovarský Tyfloservis představil v Česku ojedinělý projekt, kde se nevidomí a slabozrací můžou učit samostatnosti při přípravě jídel a používání kuchyňských pomůcek. Firma totiž vyvinula speciální tréninkovou kuchyni pro smyslově postižené lidi.

Hodně světla, výrazné kontrasty barev a vodicí lišty jsou hlavními požadavky na nejmodernější kuchyňskou linku pro slabozraké a nevidomé. Designérka musela myslet i na úpravu skříněk. „Pro tyto lidi je velkou překážkou bariéra při otvírání horních skříněk, takže jsem zvolila výklopy. Důležité jsou i posuvné dveře, zásuvky jsou velkokapacitní a uvnitř jsou roztříděné,“ popisuje základní prvky kuchyňské linky designérka a autorka návrhu kuchyně Veronika Loušová.  

Paní Jana má už pět let velmi slabý zrak. Většinu času proto tráví doma. Tvrdí, že by jí nová kuchyně velmi usnadnila život. „Když jsem sem vešla, tak jsem měla úžasný pocit. Důležitý je pro mě i ten kontrast tlumených barev i to, že je všechno označené. Člověk se okamžitě orientuje,“ pochvaluje si uspořádání linky slabozraká paní Jana. 

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Součástí kuchyně je také návod na elektrické spotřebiče psaný Braillovým písmem. Zařízení teď mohou pravidelně každý týden využívat klienti karlovarského Tyfloservisu. Naučí se tu vařit, nalévat nápoje a ukládat nádobí. „Budeme tady nacvičovat sebeobsluhu, aby si naši klienti mohli nápady, které v ní najdou, přenést do své vlastní domácnosti,“ říká vedoucí střediska Tyfloservis Karlovy Vary Ladislava Šporová. 

Ukázková kuchyně byla navržená tak, aby vydržela každodenní cvičení několik let. I proto se její cena vyšplhala na tři sta padesát tisíc korun. Udělat si podobné úpravy na vlastní kuchyni ale může stát jen několik stovek. „Různé úpravy se dají udělat například nějakými samolepkami,“ dodává Veronika Loušová. 

Návod jak upravit kuchyň pro slabozraké a nevidomé zájemci najdou i v brožuře, kterou Tyfloservis vydal.