Výměna pozemků může stát Prahu 4 desítky milionů

Praha – Až o čtyřicet milionů korun se může připravit Praha 4 nevýhodnou směnou pozemků. Pokud k ní dojde, získá tato městská část od devoloperské společnosti Prominecon veřejnou zeleň, zatímco developer – aniž by něco doplácel – stavební parcelu. Opoziční zastupitelé teď na poslední chvíli před podpisem smlouvy žádají zrušení obchodu, přestože ho v lednu sami odsouhlasili.

Důvodem směny pozemků mezi čtvrtou městskou částí a developerskou společností Prominecon je majetkové sjednocení parku na Pankráci. Společnost za pozemek v parku získá stavební parcelu na Kavčích horách, kde má stavět vilové domy. Opoziční zastupitelé ale teprve teď, tři měsíce po schválení, zjistili, že hlasovali pro nevýhodný obchod a chtějí mu ještě před podpisem smlouvy zabránit.

„Město nabývá pozemky v hodnotě 8 milionů korun, zároveň se však zbavuje pozemků, jejichž hodnota je zhruba pětinásobně vyšší,“ vysvětlil opoziční zastupitel Petr Štěpánek (SZ). Mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová sdělila, že městská část vycházela ze znaleckého posudku. Ten ale podle realitních makléřů neodpovídá skutečným cenám. Realitní makléř David Černík potvrdil, že cena za metr čtvereční stavebního pozemku na Kavčích horách stojí 15 – 20 tisíc korun.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Petici proti směně pozemků už podepsalo 1100 obyvatel a teď spolu se stížností opozičních zastupitelů míří jak na městskou část, tak na magistrát, který musí celou transakci potvrdit. Náměstek pražského primátora Pavel Klega doporučuje obrátit se na kontrolní orgány Prahy 4. O případném zrušení transakce by zastupitelé čtvrté městské části mohli jednat v polovině dubna.

Směna pozemků
Směna pozemků