V Dlouhé Vsi elektrárnu nechtějí

Dlouhá Ves u Sušice – Už za dva roky by mohla na Šumavě fungovat první tuzemská elektrárna spalující biomasu. Podle projektu mají být nakonec dvě, o celkovém výkonu přes jedenáct MegaWattů. Mají stát v Dlouhé Vsi u Sušice. Místním lidem se však tento záměr jednoho plzeňského podnikatele nelíbí a chtějí plánovanou stavbu zastavit. Pro tyto účely dokonce založili občanské sdružení Šumava sobě, které na negativní dopady provozu elektrárny již delší poukazuje.

Elektrárna má vyrůst v průmyslové části obce na břehu Otavy, kde ve více než sto let starém areálu stále funguje pila. Elektrickou energii by tu měly vyrábět dva kotle, které by spalovaly především dřevní štěpku. „O tomto projektu uvažuji již 5 let. Původním záměrem bylo zlepšení podmínek ve staré kotelně, kterou máme v areálu v Dlouhé Vsi. Z toho se vyvinul byznys plán na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů,“ prohlásil podnikatel Zdeněk Javorský.

Zamýšlená elektrárna je ale trnem v oku místním lidem: “Nelíbí se nám to, kazí to tady ovzduší. Bydlíme přímo u továrny a tohle se nám nelibí.“ Starosta Dlouhé Vsi Jiří Vichr (nez.) dodal: „My s elektrárnou nesouhlasíme. Vyjádřili jsme to oficiálně i na posledním zastupitelstvu.“

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Proti plánované elektrárně vzniklo také občanské sdružení Šumava Sobě, které v Dlouhé Vsi založili místní lidé. Jeho členové pak upozorňují na řadu negativních dopadů provozu elektrárny, například na dopravní zatížení na úzké silnici, která do průmyslové zóny vede. „Mělo by to být 15 kamionů denně na jeden kotel,“ uvedl jednatel občanského sdružení Ladislav Ondráček. Podnikatel Javorský však namítl: „Podle mne by tudy mělo projíždět zhruba 8 kamionů na jednu elektrárnu denně.“ Místní se ale obávají dalších negativních vlivů. Veškeré otázky okolo plánované elektrárny je podnikatel Zdeněk Javorský připravený vysvětlit.

První veřejné projednávání občanského sdružení Šumava sobě k plánované stavbě elektrárny proběhne v Dlouhé Vsi v pátek 2. dubna večer.

/*json*/{"map":{"lat":49.195206,"lng":13.513495,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.195206,"lng":13.513495,"type":"1","description":""},{"lat":49.195206,"lng":13.513495,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Už za dva roky by mohla v Dlouhé Vsi u Sušice na Šumavě fungovat první tuzemská elektrárna spalující biomasu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24