Zlínská ZOO zaznamenala chovatelský úspěch

Zlín-Lešná – V podzemí zámku Lešná uprostřed zoologické zahrady na okraji Zlína se vylíhlo mládě želvy chilské. Je to úplně poprvé, co se tak stalo v zajetí na evropském kontinentě a v každém případě to značí mimořádný chovatelský úspěch. ZOO ve Zlíně se jejím chovem zabývá již téměř tři roky, snůšky vajec se chovatelé dočkali již v prvním roce. Želva chilská patří mezi středně velké suchozemské želvy. Přestože je nejmenším zástupcem rodu geochelone, je nejbližší příbuznou obří galapážské želvy sloní.

Nevyniká velikostí ani zbarvením, nevydává žádné zvuky a většina návštěvníků ji bude nejspíš přehlížet. Pro zoology však tato želvička chilská znamená senzaci. „Jsme jediná zoologická zahrada v České republice, která je chová, a také jsme vlastně jedinou evropskou ZOO, které se doposud podařilo želvy chilské rozmnožit,“ uvedla mluvčí ZOO Lešná Romana Bujáčková.

V Lešné po marných pokusech zjistili, že nestačí jen vložit oplodněná vajíčka do inkubátoru a čekat. Tajemství úspěchu zní: dva měsíce v teple, pak stejně dlouhá přestávka v chladu mimo inkubátor a teprve poté znovu umělé zahřívání ještě alespoň čtyři měsíce. „Je nutné mít u nich klidovou fázi, kdy se embryo po druhém nasazení do líhně teprve začíná vyvíjet. A to je v podstatě ten trik, který jsme hledali tři roky,“ vysvětlil zoolog Pavel Shromáždil. Přirozeným domovem ohrožených želv chilských jsou především nehostinné pouštní oblasti Argentiny a Paraguaye. V dospělosti váží kolem jednoho kilogramu, jejich největšími nepřáteli ve volné přírodě jsou lidé.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Historicky první evropské mládě jihoamerické suchozemské želvy zřejmě nezůstane dlouho samo. V Lešné už vědí, jak na to.

/*json*/{"map":{"lat":49.226888,"lng":17.668903,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.226888,"lng":17.668903,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V podzemí zámku Lešná uprostřed zoologické zahrady na okraji Zlína se vylíhlo mládě želvy chilské.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24