Pražská zoo zahájila svou sedmdesátou devátou sezonu

Praha - Pražská zoologická zahrada, která je podle magazínu Forbes na sedmém místě nejlepších světových zoologických zahrad, zahájila už svou sedmdesátou devátou sezonu. Nejočekávanější událostí letošní sezony je narození dalšího gorilího mláděte. V následujících měsících se ale také chystá otevírání nových pavilonů a výběhů pro zvířata. V loňském roce do pražské zoo zavítal téměř milion a tři sta tisíc lidí.

V následující sezoně čeká pražskou zoologickou zahradu spousta novinek. Zoo hodlá postavit nový výběh pro slony a hrochy za téměř 300 milionů korun, očekává se žirafí babyboom nebo líhnutí draků varanů. „Budeme rekonstruovat Gočárovy domy, které jsou poslední připomínkou povodní, ty je velmi poničily,“ podotýká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Na slavnostním zahájení v Troji se ale pozornost soustředila hlavně na gorilího samce Richarda, který dneska slavil svátek. O svátečně vyzdobený pavilon goril byl velký zájem. Nechyběla výzdoba, ovocné poháry nebo růže vyřezaná do melounu a gorilímu samci přišly popřát stovky lidí.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Oblíbená gorilí rodina čeká v následujících týdnech další přírůstek. Mládě by mělo přijít na svět už ve druhé polovině dubna. „Samice je březí už potřetí, obě březosti proběhly v pořádku, takže doufáme v narození zdravého mláděte,“ říká chovatelka goril Denisa Ryšková.

Zoo dnes zároveň odstartovala nový projekt na záchranu goril. Lidé mohou darovat starý mobil, který se zrecykluje. Zoo za každý dostane deset korun, výtěžek potom půjde na vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto